I pracovní židle k psacímu stolu může mít sex apel

Pracovní židle k psacímu stolu je jinak řečeno židlí kancelářskou. To ale neznamená, že musí být nějak uhlazená, formální a nebo rovnou nudná. Může mít i sex apel a pravdou zůstává, že design kancelářských židlí je výrazné odvětví a pro designéry současně také výzvou.

U kancelářské židle je ale nutné sledovat v prvé řadě zdravotní parametry. Není to však žádná věda a na tuzemském trhu snad již neexistují výrobky, které by mohli svému uživateli způsobit újmu na zdraví. Je to jinými slovy hodně o „zdravém sezení“

Velká inspirativní fotogalerie židlí

Tři polohy

Uživateli by se mělo na židli pohodlně sedět a to minimálně ve třech polohách. Tou první je skloněné sezení, kdy se člověk naklání nad desku psacího stolu a s židlí má kontakt pouze v její sedákové části. Zde je ze zdravotního hlediska klíčová výška sedáku, tedy židle samotné, a výška stolu. Na židli bychom měli sedět tak, aby stehna svírala cca pravý úhle s holení a chodila byla celou svou plochou položena na podlaze.

Velká inspirativní galerie stolů

Druhý způsob sezení je představuje vzpřímenou osobu, která se jen lehce opírá o opěrák a to zejména v bederní oblasti. Takové sezení je nejzdravější, páteř je rovná a odpovědnost za držení těla vlastně spočívá na sedícím člověku. Opěrák je zde jen jako pojistka a pomocník při únavě.

Posledním typem je hluboké sezení, kdy je člověk plně opřený o opěrák. Je to relaxační a pohodlné sezení, při kterém je veškerá váha těla předána konstrukci židle. Je velmi příjemné mít možnost polohovat opěrák a dovolit si jej stisknutím knoflíku či pomocí páčky sklopit a pohodlně se do židle „propadnout“.

Pracovna – inspirativní fotogalerie

A jak taková ideální židle má vypadat? Co zaručí „zdravé sezení“ ?

Standardem je nastavitelná výška. Bez toho se dá těžko hovořit o kvalitní židli. Podobně se dá vyžadovat také polohovatelnost opěráku, který by měl mít alespoň dva režimy: jeden pevný, při kterém klade pružný odpor a druhý pro hluboké sezení, kdy se opěrák pod tíhou opřeného člověka sklopí dozadu. Oby režimy by měly být aktivovatelné jednoduchou manipulací s nějakou páčkou nebo knoflíkem.

Pohodlné je nastavovat sklon sedáku, ale nutné to není. Stejně je tomu i s područkami, jejichž výška a sklon bývá u luxusnějšího zboží samozřejmostí.

Karel Holý
Foto Arper, Vitra, kancelarskezidle-prowork.cz

15.4.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist