I pracovat se dá s chutí

Pracovnu doma sice nemá každý, přibývá však těch, kteří by ji přinejmenším uvítali. Jak ji tedy zařídit tak, abychom na práci dobře viděli a aby nás z neustálého sezení nebolela záda? Správný psací stůl a židle umí divy. A pokud se vám pracovna do žádného koutku nevejde, nevadí, i pro vás existuje řešení.

Výběr stolu by měl být přizpůsoben kromě velikosti pokoje také výšce pracujícího, přičemž bychom neměli zapomenout na dostatečný prostor na nohy i opření rukou. Co se týče pracovní plochy, poslední trendy velí sestavit ji z jednotlivých částí buď do písmene L či U.

Nepodceňte výběr stolu

Správný stůl by měl mít výsuvné nebo polohovatelné desky pod klávesnici nebo monitor, které tím pádem dokáží nastavit hloubku stolu. Nebojte se v prodejně ke stolu usednout a zjistit tak, jestli jeho přední hrana není příliš ostrá a prostor na nohy je dostatečný.

Židle pro pohodlné sezení

Pokud hledáte židli, rozhodně berte tu s polohovatelným sedákem, který je dnes téměř samozřejmostí. Rozdíl mezi deskou stolu a židlí by měl být kolem 28 cm, opěrky na ruce s opěradlem také nepodceňujte. Budete to potom vy, kdo bude naříkat na bolavá záda, proto opět neváhejte a židli vyzkoušejte už v prodejně.

Pracovna – inspirativní fotogalerie

Úložný prostor nade vše

Neměli bychom zapomenout ani na dostatek úložného prostoru. Dnes není problém oběhnout obchod s nábytkem a za levný peníz pořídit skladné krabice a šanony, které dostanou místo jak na poličkách nad stolem, tak pod nebo vedle stolu.

Pamatujte, že úložného místa není nikdy dost. Pokud už se rozhodujete pro pracovnu, plánujete v ní nejspíš i pracovat, to znamená produkovat jistě kvanta popsaných papírů.

Důležité osvětlení

Nezapomínejte na světlo. Denní světlo z venčí je nejlepší, proto se snažte pracovnu nasměrovat k oknu. Pravák potřebuje světlo zleva a shora, levák naopak zprava a shora. Pokud dostatek denního světla nemáte, zkuste ho nahradit zářivkami. Zde platí čím více, tím lépe. Budou totiž vrhat méně stínů a světlo se rozptýlí.

Mobilně i doma

Pokud nemáte místa nazbyt, popřemýšlejte nad mobilní pracovnou. Designeři vymýšlejí nejrůznější typy stolků, které je možné přesouvat a využívat dle libosti. Posledním hitem je stůl, na kterém je obrazovka počítače pod klávesnicí. Ač to zní takřka šíleně, nápad není zase tak špatný, chce to jen vyzkoušet.

Martina Tlachová
Foto: Home succes, Bo concept, House to home, Zboží-UH, HSP

30.3.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist