I malý byt může působit prostorně

Bydlení v menším bytě má svá úskalí. Na druhou stranu může být i malá rozloha bytu výhodou, umíte-li prostor správně využít. Vhodně zařízený byteček pak působí útulně a lze v něm bydlet pohodlně. Máme tu pro vás několik rad a tipů, jak toho dosáhnout.

116390-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jeden prostor, mnoho funkcí
Největší výzvou malých bytů je bezpochyby umění vytvořit multifunkční, pohodlný a přesto stále vzhledově příjemný a logicky členěný prostor pro bydlení. Ačkoliv nečítá váš byt více než jeden pokoj nebo malý byteček sdílíte společně se spolubydlícími, nemusíte zoufat. Je reálné všech těchto cílů dosáhnout. Například tehdy, když se vám podaří spojit v jednom prostoru více funkcí. Když nebudete zrovna večeřet, může váš kuchyňský stůl třeba posloužit jako pracovní místo pro notebook. Prostor, který máte v kuchyni kolem barové pultu, zase využijte nejen pro rychlé jídlo, ale také jako místo zábavy, pro posezení s přáteli při sklence vína nebo pro práci. Obdobně může zastávat více funkcí také obývací pokoj. Vybavte ho rozkládací pohovkou, která vám přes noc dobře poslouží pro spánek.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Vertikální a skryté úložné prostory
Vertikální a skrytá úložiště jsou naprosto neopominutelnou součástí všech malých bytů. Perfektně v nich uskladníte například oblečení, knihy nebo CD. Vertikální prostory pro skladování můžete umístit v podstatě kdekoliv – podél zdí až ke stropu nebo třeba podél linie dveří. Pro skladování ne tak často užívaných věcí využijte místo pod postelí ale klidně i vnitřní plochu dveří šatní skříně, na kterou můžete zavěsit nejrůznější organizátory. Další závěsné systémy můžete pořídit i do kuchyně nebo koupelny. Jednoduchým způsobem tak znásobíte kapacitu vašich úložných prostor v malém bytě.

maly%20byt2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Světlo a barvy
Aby váš byt působil prostorněji už na první pohled, nechte světlo hrát ve váš prospěch. Čím více světla do prostoru vpustíte, tím budou místnosti opticky větší. Podobně vám poslouží také světlé doplňky nebo zrcadla. Nesnažte se byt barevně rozdělit na několik sekcí, ale naopak se jej pokuste barevně sjednotit. Tím, že byt barevně sladíte, bude budit dojem sice jednoho ale zato rozsáhlejšího prostoru.

Zařiďte byt poutavým nábytkem
Menší rozloha bytu vás nijak neomezuje ve výběru stylového vybavení a dekorací. Nespornou výhodou malých bytů je fakt, že nevyžadují velké množství nábytku k jejich zařízení. O to více se můžete soustředit právě na ty kousky, kterými si byt nakonec vybavíte. A pamatujte, čím poutavější a zajímavější, tím lépe pro vás. V takovém bytě se vám bude nejen příjemněji bydlet, ale originální nábytek a doplňky ocení i vaši hosté.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Mezipatro jako patro navíc
Pokud to výška vašeho bytu dovolí, máte možnost si nechat nainstalovat do prostoru mezipatro, které se obvykle využívá ke spánku, ale v bytech s opravdu vysokým stropem si můžete samozřejmě dovolit mezipatro zužitkovat i jako obytnou plochu. Pro stavbu konstrukce zvýšeného patra se nejčastěji jako materiál užívá dřevo nebo kovové profily, přičemž je možné patro ukotvit do stropu nebo může být samostojné, tedy podepřené sloupy. Vždy záleží na konkrétním prostoru a jeho možnostech. Není však problém zvolit i variantu zakoupení již hotového patra, které do bytu už jen nainstalujete. Mezipatro je tak ideálním řešením, jak navýšit užitnou rozlohu nejen malého bytu.

Klára Beščecová
Foto: Apartmenttherapy.com, Freshome.com, Modernurbanliving.com, Woohome.com. Parehe.com, Newhouseofart.com

15.4.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist