I letos ještě můžete ušetřit za topení. Víme jak!

Energie tvoří ve výdajích za bydlení poměrně vysokou částku, která se ale dá při výrazně snížit. Na úspory není nikdy pozdě a peníze ušetřené za topení můžete využít třeba na letní dovolenou.

shutterstock_561898756-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Náklady na spokojené bydlení nejsou jen nájem, ale i platby za energie – elektřinu a plyn, případně teplou vodu a topení. Náklady na topení se v průměru pohybují kolem 60 procent energií, které se v domácnosti spotřebují. Pokud ale v bytě bude větší teplo, než je potřeba, budete topit při otevřených oknech nebo jiným způsobem teplem plýtvat, může být částka za vytápění nakonec ještě mnohem vyšší.

Ideální teplota v místnostech bytu

V celém bytě nemusí, v podstatě ani není, ale především by být neměla stejná teplota. Místnosti, ve kterých se pohybujeme během dne, jako jsou například pracovny nebo kanceláře, by měly být vytápěny na 20 až 21 °C.

Doporučené a dostačující teploty v místnostech:

  • obývací pokoj 20–22 °C
  • ložnice 18–20 °C
  • dětský pokoj 20–21 °C
  • koupelna 22–24 °C
  • WC 20–21 °C
  • chodby 17–19 °C

Vyšší teplota pochopitelně vyšší i náklady na topení – jen jeden stupeň navíc znamená spotřebu energií zvýšenou až o 6 procent.

Uspořit je jednoduší, než myslíte

Úspory za vytápění jsou možné při dodržování několika jednoduchých pravidel. Velmi důležité je především ideální teplota v jednotlivých místnostech. U radiátorů se nastavení provede velmi snadno pomocí termoregulačních ventilů, u plynových kamen nebo elektrických přímotopů se používá termostat, který při dosažení nastavené teploty omezí přívod plynu nebo elektřiny.

Pokud vyšší teplota znamená zvýšení spotřeby energie a vyšší náklady, pak samozřejmě nižší teplota znamená úspory! Podobně jako při zvýšení teploty se při snížení o 1 °Celsia náklady na topení sníží až o 6 procent. Například v ložnici nebo v koupelně se na noc může teplota snížit až o 5 °Celsia – a to v konečném součtu není zanedbatelná položka! V ložnici je ideální nižší teplotu na termostatu nastavit třeba už dvě hodiny před dobou, v kterou půjdete spát. Teplotu je ale potřeba pouze snížit – topení se nesmí vypínat, protože pokud by místnost úplně vychladla, bude pro nové vyhřátí potřeba zase víc energie.

Nejlevnější palivo?

Částka za topení je samozřejmě také závislá na zdroji tepla. Dlouhodobě nejdražší je elektřina a plyn, nejvýhodnější jsou stále tuhá paliva – uhlí, dřevo a pelety, které se navíc dají koupit mimo sezonu levněji.

Mnoho domácností v poslední době využívá kombinaci elektrického nebo plynového topení a krbových kamen na dřevo, která dokážou vytopit i poměrně velkou plochu. Krbová kamna je možné instalovat v podstatě všude, kde je k dispozici funkční komín, tedy třeba i ve starších bytech v tzv. činžovních domech.

Používejte termostaty

Velké úspory je možné dosáhnout i při správném používání termostatických hlavic u dálkového topení, které by měly být dlouhodobě nastaveny na požadovanou teplotu.

V poslední době se objevují i digitální termostaty, umožňující nastavit a pak automaticky regulovat teplotu v předem určeném čase. Velmi jednoduše se tak dá jednorázově nastavit teplota na noc nebo na dobu, kdy v bytě delší dobu nebudete. Tyto moderní termostaty také dokážou rozpoznat kvůli rychlé změně teploty, kdy pouze větráte, a na rozdíl od klasických termostatů nedovolí, aby se zvýšila intenzita vytápění. I to samozřejmě znamená další úspory.

Větrání nejen pro hygienu

Pocitová teplota člověka se mimo jiné odvíjí i od relativní vlhkosti vzduchu, která by ideálně měla být okolo 40 procent. V místnostech s nižší vlhkostí vzduchu se pak k dosažení stejného pocitu tepla musí zvýšit teplota o 2 až 3 °Celsia a tím se opět vytápění prodražuje.
Vlhký vzduch zároveň prospívá i lidskému zdraví. Pokud je totiž vzduch suchý, mohou se objevit vzhledem k vysušování dýchacích cest potíže s dýcháním a snižuje se obranyschopnost organismu.

Relativní vlhkost vzduchu se dá zvýšit poměrně jednoduše tak, že v místnosti jsou květiny, případně odpařovače vody na radiátorech nebo zvlhčovače vzduchu, a samozřejmě i větráním. Vzduch je možné velmi jednoduše zvlhčovat i tak, že se na topení umístí miska se studenou vodou…

V zimě větrejte krátce a zároveň intenzivně. Ideálně stačí, pokud alespoň třikrát denně na dobu přibližně 10 až 15 minut otevřete okna tak, aby se vzduch vyměnil a zároveň nestačily vychladnout zdi. Dlouhodobě otevřená ventilační okna jsou v poměru větrání a úspor nejméně výhodnou volbou, protože vzduchu se vymění poměrně málo, ale tepla ven unikne naopak hodně.

Další možnosti úspor za topení

Účinnost radiátorů, plynových waw kamen nebo elektrických přímotopů je možné zvýšit instalací speciálních ploch, které odráží teplo směrem do místnosti. Tyto plochy se umísťují mezi zeď a zdroj tepla, nejsou drahé a v porovnání ceny a úspor se zcela jistě pořizovací náklady a čas na jednoduchou instalaci vyplatí.

Pokud ale před topení pověsíte záclony a závěsy, případně postavíte nábytek, zabraňujete správné cirkulaci vzduchu, topení netopí ideálně tak, jak by mělo a tím se opět náklady na teplo zvyšují. Závěsy a žaluzie by měly mít spodní okraj nad topením a na noc se vyplatí je zatahovat, protože se tak snižují teplotní ztráty a částečně zabraňují i průvanu.

Velmi důležité jsou pro úspory tepla také správně těsnící okna a dveře, únikům tepla zabraňují i okenice, které by se ale samozřejmě měly používat především v noci.

Někteří lidé, kteří mají doma kočku nebo třeba i malého psa chtějí svým mazlíčkům dopřát dostatek tepla a tak jim na radiátorech udělají pelíšek. Zvířátkům je v tu chvíli zcela jistě dobře, ale může se to projevit na jejich zdravotní odolnosti a zakrytý radiátor navíc snižuje svoji tepelnou účinnost.

Úspory za topení mohou být v konečném součtu skutečně velmi výrazné a získat je není skutečně nijak složité. Finance navíc se hodí vždy a na letošní zimu si vzpomenete s dobrým pocitem, až si za ně budete třeba užívat v létě na dovolené…

Text: Zdeněk Urban

31.1.2017 10:21

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist