I květiny mohou být nemocné

Zvláště v zimním období se stává, že nám pokojové rostliny začnou chřadnout a my přesně nevíme, co je příčinou jejich strádání. Je na nás, abychom příčinu odhalili a jejich chřadnutí zastavili.

120853-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Onemocnění rostlin dělíme na 3 hlavní kategorie. Způsobeny jsou buďto:

1. chorobami rostlinného původu (viry, bakterie, houby)

2. škůdci živočišného původu

3. poruchami fyziologického původu.
Poruchy fyziologického původu způsobujeme obvykle rostlinám my sami. A poměrně snadno jsme také schopni odstranit je zlepšením podmínek, například úpravou zálivky nebo přihnojením.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Avšak při onemocnění, jejímž původcem jsou škůdci, ať už živočišní nebo rostlinní, tam se neobejdeme bez speciálních přípravků, které škůdce alespoň omezí v jejich působení, lépe však, když je zcela zničí. V současnosti je na trhu opravdu velké množství nejrůznějších přípravků, jejichž názvy se často i mění, přesto, že obsah bývá stejný. Proto je vždy nejlepší, při jejich nákupu informovat se u prodejce – specialisty, který vám poradí s výběrem toho konkrétního přípravku. Na vás pak je, abyste si návod k přípravě na použití dostatečně prostudovali a nic neopomněli. Bezpodmínečně jej dodržte, neboť chyba při ředění přípravku by mohla být osudná pro mnohé květiny z vaší domácí sbírky.

Postřiky aplikujte s největší opatrností, protože většina z nich je jedovatá. Používejte ochranné pomůcky a aplikaci nástřikem provádějte vždy mimo obytné prostory, jelikož valná většina ošetřujících přípravků také zapáchá.

Pokud se u rostlin stonky nápadně prodlužují, staré listy jsou přerostlé a bledé a nové listy zakrňují, pravděpodobně je příčinou nedostatek světla a příliš mnoho dusíku v hnojivu. Rostlině pomůžeme, pokud ji přeneseme na světlejší místo a také omezíme její hnojení.

V případě, že se u rostliny vyvíjí listů až nadbytečné množství, rostlina nekvete a na půdě se objevuje zelenavý povlak, opět může být příčinou nadbytek dusíku a tentokrát je nutné nejméně na měsíc vysadit hnojení zcela a po měsíci pokračovat již pouze s fosforečnými hnojivy.

Jestliže stonky rostlin tmavnou, měknou a hnijí a starší listy se stáčejí a vadnou, na vině je trvalé přelití. Snižte tedy zálivku a rostlinu přesaďte. Pokud však máte pocit, že listy opadávají zdánlivě bez příčiny a někdy dokonce i černají, na vině je kombinace přelití a proudění chladného vzduchu. Snižte zálivku a místnost větrejte nepřímo nebo při větrání rostliny přenášejte.

Je možné, že starším rostlinám žloutnou a opadávají listy a listy nové jsou velmi drobné, celkově rostlina velmi pomalu přirůstá. Důvodem je v tomto případě nedostatek hnojiva. V případě, že konce listů starších rostlin hnědnou a rostlinám listy celkově vadnou, příčinou je trvalý nedostatek vody. Nápravu lze sjednat okamžitě zalitím, ale hnědé listy už tak zůstanou.

Stává se také, že na listech se objevují skvrny, a to žluté nebo hnědé, u kaktusů se projevuje korkovatění. Příčinou je sluneční úpal. Rostlina by měla být neprodleně umístěna v polostínu  anebo alespoň mimo přímé sluneční světlo.

Máme-li na listech rostlin skvrny žluté nebo bílé, mohl to způsobit postřik příliš chladnou vodou. Listy tedy přestaňte rosit a rostliny pouze zalévejte vodou pokojové teploty.

U rostlin, jimž se kroutí a kadeří listy, je tomu na vině příliš mnoho slunce, zvolte pro ně tedy stinnější stanoviště.  Pokud se zvláště kadeří okraje listů a navíc také hnědnou, rostlina trpí nedostatkem vzdušné vlhkosti, potřebuje více rosit a bylo by dobré v její blízkosti umístit odpařovač vody.

Příliš mnoho tepla v místnosti může naopak způsobit žloutnutí a vadnutí nových listů, které mohou zároveň i zakrnět. V tom případě nezapomínejte větrat anebo rostliny přeneste do chladnější místnosti.

Jak vidíte, někdy stačí opravdu málo a rostlina je zachráněna. Proto své rostliny pravidelně kontrolujte anebo alespoň občas prověřte pohledem jejich zdravotní stav, aby se daly ještě včasným zásahem napravit škody, kterých jsme se na nich my, nebo jiní škůdci dopustili.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ipm.iastate.edu, gardenguides.com, homeandgardenideas.com, en.allexperts.com, en.allexperts.com, huffingtonpost.com, popularmechanics.com

19.12.2012 4:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist