I koupelna pro handicapované může vypadat skvěle. Jak a čím ji zařídit?

S koupelnami pro handicapované se setkáváme nejen v nemocnicích či ústavech, ale často i v soukromých bytech, kde žije vozíčkář nebo se rodina stará o své přestárlé příbuzné. Zařídit ji není těžké, nicméně je potřebovat dodržet několik pravidel, aby se v ní handicapovaný člověk mohl pohodlně obsloužit sám.

Při projektování takových prostor je třeba si uvědomit, že rozměry běžné panelákové koupelny nebudou člověku na vozíčku nebo s berlemi stačit. Je třeba zohlednit nejen velikost dveří, ale také manévrovací prostor pro vozíček uvnitř koupelny, tak aby se mohl otočit o 360°. Minimální průměr manipulačního prostoru činí 150 centimetrů.

Dále je zásadní bariérový vstup do místnosti. Dveře do koupelny by tak měly být široké minimálně 90 centimetrů proti běžným 60 centimetrům, kterými vozík neprojede a i člověk o berlích by měl velký problém s průchodem.

Tyto parametry upravuje vyhláška č. 398/2009 Sb. stanovující obecná technická kritéria, která zabezpečují bezbariérové užívání staveb.

3lustracni-foto-alcaplast.jpg

Zdroj: archiv redakce

Lepší sprchu než vanu

Omezenému pohybu a manipulaci s vozíčkem či berlemi je potřeba přizpůsobit i ostatní zařízení koupelny. Vana není úplně nejhodnější, místo ní se instaluje sprchový kout bez vaničky, který je populární i v běžných domácnostech. „Sprchový kout s bezbariérovým přístupem představuje nejjednodušší variantu. Je možné jej přizpůsobit na míru individuálním požadavkům, tedy i legislativně stanoveným minimálním rozměrům sprchového koutu pro handicapované 90 x 90 centimetrů a bezbariérové šířce vstupu alespoň 90 centimetrů,“ vysvětluje Radka Prokopová, výkonná ředitelka výrobce sanitární techniky Alcaplast.

Do sprchového koutu je dále potřeba instalovat sklopné sedátko o minimální velikosti 45 x 45 centimetrů lze v bezbariérovém koutu bezproblémově umístit do výšky 46 centimetrů a vzdálenosti 60 centimetrů od rohu koutu.

Bez madel, o které se může handicapovaný opřít, to také nepůjde. Vodorovná madla by měla být ukotvena ve výšce 80 centimetrů a 30 centimetrů od rohu, naproti tomu svislá madla s minimální délkou 50 centimetrů nejméně 90 centimetrů od rohu.

Při projektování je také potřeba myslet na možnost odložení vozíku co nejblíže sprše. Tento prostor je pak vhodné oddělit zástěnou, aby nedošlo k promočení či navlhnutí vozíku.

Splachování na dálkové ovládání?

Pro osoby se sníženou pohyblivostí se vyrábějí předstěnové instalační toalety. „Tyto systémy v porovnání s těmi klasickými počítají s montáží opěrných madel a použitím speciálního WC, které je prodloužené. Zároveň je lze vhodně kombinovat s vestavbou senzorového nebo oddáleného ručního či nožního splachování,“ uvádí Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast, která nabízí ucelený systém pro handicapované.

Také výška záchodového sedátka je jiná, než jsme zvyklí na běžných WC. Horní hrana sedátka bude umístěna 46 centimetrů nad zemí a od stěny bude vzdálená alespoň 45 centimetrů. Pro umístění madel platí, že ta vodorovná by měla dodržovat minimální výšku 80 centimetrů, svislá pak délku alespoň 50 centimetrů. Madla by od sebe měla být vzdálená 60 centimetrů.

31koupelna-brno-03.jpg

Zdroj: archiv redakce

K umyvadlu na vozíku

Do koupelny pro osoby se sníženou pohyblivostí se nedoporučuje umístit pod umyvadlo skříňku či sifon, který je možné zabudovat do zdi. Obojí by překáželo. Naopak vhodné je závěsné umyvadlo, které umožní podjezd vozíku. Na trhu jsou k dispozici specializované montážní rámy pro umyvadla a baterie určené přímo pro handicapované

Dále je potřeba zohlednit ergonomické vlastnosti umyvadla. Pro handicapované se nabízí plochá varianta, v přední části obloukově profilovaná a ukotvená ve výšce 80 centimetrů. Obecně platí, že veškeré zařízení nejen kolem umyvadla, ale i v celé koupelně, jako jsou vypínače, elektrické zásuvky, vodovodní baterie, úložné prostory a podobně, by mělo být snadno dostupné. Norma tuto dostupnost charakterizuje vzdáleností 60 až 120 centimetrů od podlahy.

Zároveň je třeba přizpůsobit i zrcadlo, aby jej mohly využívat osoby sedící i stojící. Spodní hrana by měla být ve výšce minimálně 90 centimetrů od země, kdežto horní hrana alespoň 180 centimetrů vysoko. Optimální sklon zrcadla pro handicapované je 10 stupňů. Alternativou jsou pak sklopná zrcadla, kde ovšem ovládací páka nesmí zasahovat do prostoru.

Je důležité myslet i na to, že podlaha v koupelně musí být opatřena protiskluzovou úpravou povrchu a stěny konstruovány tak, aby unesly ukotvení pomocných madel v různých polohách s nosností 150 kilogramů.

Foto: Alca plas, Siko koupelny, Jika

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist