I bylinkářství má svou historii IX.

Bylinkářství se uchovalo ve vědomí lidí ne po staletí, ale po tisíciletí. I když to mnohdy byl koktejl pravdy, polopravdy i vyslovených smyšlenek, lidstvo na něm bylo plně závislé.

Právě obřady šly s bylinářstvím ruku v ruce. Již v pravěku vznikla představa, že nemoc nebo pohroma byla na člověka seslána a souvisí s kouzly. A právě v bylinách viděli stejně kouzelnou a účinnou pomoc. Není divu, že znalosti o léčivém působení bylinek provázely pohanské mýty a pověry. Po etablování křesťanství se tomu podřídily i obřady, později se přidala alchymie a astrologie. Že účinek bylinek je nejvyšší, když se sbírají za úplňku nebo v určité dny, se nikdo neodvážil zpochybnit.

Velká fotogalerie bylinek a koření:

Věřilo se i jiným zajímavostem

Aby semínka vyklíčila a dobře rostla, bylo třeba zahradou vláčet ropuchy. Před hady chránil pelyněk a routa, bez černý zase sloužil jako obydlí mocných duchů a hodných víl. Kopřiva vyháněla čarodějnice a zakopaná na okraji pole ochránila úrodu před náporem housenek. Šlehání březovými pruty ozdravovalo dobytek. Pokud těhotnou ženu někdo uhodil hlohovým kořenem, záhy potratila. Posvátnou a pověrami opředenou rostlinou bylo jmelí bílé. Zrníčko lnu vložené do povijanu děvčátka z ní udělalo pečlivou hospodyni. Máta rozdmýchávala milostnou vášeň, mateřídouška pomáhala kupcům učinit dobrý obchod. Trhaná na svátek Jana Křtitele bránila očarování a velkým kouzlům. Kdo ráno snědl tři lístky šalvěje, celý den mu neuškodil jed ani špatný vzduch. Proti hromu a blesku se zase používala třezalka tečkovaná. Proti úkladům čarodějnic fungovala zeměžluč. Alchymisté vyhledávali žlutý kořen vlaštovičníku, doufali, že se jedná o surovinu potřebnou k výrobě kamene mudrců. To je jenom zlomeček….

Lidé tak podvědomě spojili staleté zkušenosti a pečlivé pozorování účinků jednotlivých bylinek s domnělou ochranou proti nadpřirozenu. Doplnili to obřadními rituály, které jsou mnohdy dodnes živé, alespoň jako součást národopisných slavností.

Jindřiška Kodičková
Foto: Jindřiška Kodičková

26.2.2009 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist