Hypotéky pro mladé výhodně i letos

Po několikaleté odmlce loni stát začal znovu rozdávat úrokové dotace na hypotéky pro mladé. A vzhledem k tomu, že průměrná úroková sazba hypoték i letos překročila pětiprocentní hranici, k dispozici bude i letos, a to pro všechny mladé do 36 let, ve výši jednoho procenta z úrokové sazby.

Kdo může peníze získat?

Splátky hypotéky se budou dotovat mladým, kteří začnou úvěr čerpat od 1. února 2010 do 31. ledna 2011. Přepočet příspěvku na jeden procentní bod se ale vztahuje například i na stávající zájemce, kterým ale banka podle smlouvy o hypotečním úvěru musí změnit běžnou úrokovou sazbu. V roce podání žádosti ovšem nesmí dovršit žadatel ale ani spolužadatel věk 36 let. Žádat o podporu může jen fyzická osoba nebo manželé, a ani jeden z nich nesmí být k datu podání žádosti vlastníkem jiného bytu nebo rodinného domu. V případě koupě bytu je navíc možné získat dotaci jen na hypotéky do 800 tisíc korun, u domu s jedním bytem je hranice na 1,5 milionu korun. Podpora se již nevztahuje na část, která tyto vymezené hranice přesáhne.

Důležitou podmínkou je i stáří pořizované nemovitosti. Byt nebo rodinný dům s jedním bytem, na jehož koupi budete žádat podporu, musí být starý nejméně dva roky.

Hypotéky pro mladé výhodně: na jak dlouho výhody platí?

Výše úrokové dotace platí vždy po dobu platnosti úrokové sazby, kterou si klient s bankou sjedná, maximálně však po dobu pěti let. Po uplynutí této doby je výše dotace nově stanovena podle podmínek, které platí ke dni přepočtu. Ovšem úroková dotace jako taková se poskytuje po celou dobu splácení hypotéky, maximálně až deset let.

Hypotéky pro mladé výhodně: koho žádat?

Hypotéky pro mladé včetně podpory je dnes relativně běžnou věcí u všech bank, jen si musíte o podporu zažádat – předložit žádost nejdříve v den uzavření smlouvy o hypotečním úvěru a nejpozději v den započetí jeho čerpání. Menším háčkem je, že některé banky mají speciální ceník pro dotované hypotéky – za úvěry s dotovanou sazbou si účtují třeba vyšší poplatek za vedení účtu. Navíc pokud uzavřete dotovanou hypotéku u jedné konkrétní banky, nemůžete od ní už odejít, aniž byste o dotaci přišli.

Hypotéky pro mladé výhodně: co je státní úroková dotace?

Státní úroková dotace je dotace, která se odvíjí od výše průměrné úrokové sazby hypoték v předchozím roce – vždy k 1. únoru ji vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj. Pokud je vyšší než 5%, úrokovou dotaci stát poskytne. Loni činila 5,64 %. Dotace bude tedy ve výši jednoho procentního bodu.

Dotace letos

V rozpočtu roku 2010 je vyhrazeno na státní dotaci hypoték celkem 45 milionů korun, což je o pět milionů více než v loni, kdy bylo podpořeno celkem 2 400 hypoték a žadatelům vyplaceno téměř 10 milionů korun. Rozložení klientů v rámci bank ale bylo značně  nevyrovnané. Zatímco třeba banky skupiny ČSOB (ČSOB, Hypoteční banka a Poštovní spořitelna) přijaly v roce 2009 celkem 1 300 žádostí a Česká spořitelna 433 žádosti, v Raiffeisenbank o podporu požádalo jen 13 uchazečů. Možná i proto teď Reiffeisenbank  nabízí pro zájemce o hypotéky novinku v podobě možnosti získat hypotéku až do 90 % hodnoty nemovitosti (dříve maximálně 85%), v případě neúčelové hypotéky a hypotéky na konsolidaci úvěru až do 65 % zástavní hodnoty nemovitosti (dříve do 50 %).

Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Přichází (prý) výhodné stavební spoření

Lucie Lukačíková
foto archiv autora

26.2.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist