Hypotéky jsou nedostupným zbožím. Proč byste právě vy nemuseli s žádostí uspět?

Hypotéky zpřísňují čím dál více. Získat dnes úvěr na bydlení není vůbec snadné. Kromě vlastních zdrojů banky zajímá i celková zadluženost žadatele. Pokud by spolu s hypotékou přesáhly vaše dluhy devítinásobek čistého ročního příjmu, máte smůlu. Jaké další nástrahy číhají při sjednání hypoték?

Česká národní banka si dala za úkol, že se postaví do boje proti předlužování českých domácností. A zatím se jí to daří. Svými kroky dosáhla toho, že hypotéky se stávají nedostupným zbožím. Jaká pravidla nyní musíte splnit, abyste získali úvěr na bydlení?

  • Minimálně 20 % z hodnoty nemovitosti zaplatit ze svého.
  • Celkový dluh nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu.
  • Splátka dluhu nesmí být větší než 45 % čistého měsíčního příjmu

Tyto restrikce se nejvíce dotkly především nízkopříjmových skupin a žadatelů jednotlivců.

Ceny nemovitostí stále rostou

Aktuální situaci na hypotečním trhu neprospívají ani předražené nemovitosti. Jejich ceny jsou velmi nadsazené, a to především v Praze a v Brně. Právě v těchto městech se tržní cena nemovitostí zvýšila v průběhu čtyř let o 40 % oproti jejich reálné hodnotě. Co to znamená?

Jakmile dojde k odhadu hodnoty nemovitosti, který provede banka, pak je odhad oproti tržní ceně mnohem nižší. Žadatel tak musí hodně spořit a předložit bance dostatek vlastních zdrojů, aby byl rozdíl v odhadní a v tržní ceně vyrovnán. Běžnou praxí bohužel je rozdíl v řádech statisíců korun.

Hypotéky zdražují celý rok

Další nástrahou pak může být i stále se zvyšující úroková sazba. Kdo zaváhá, bude vděčný za 3% úrok. V současné době banky nabízí v průměru 2,66% sazby, meziročně tak úroky vzrostly o více jak půl procentního bodu.

Zpřísňující podmínky, zdražující nemovitosti a zvyšující se úrokové sazby stojí za tím, že hypotéka může být pořádně zákeřná. Je důležité si dobře propočítat, zda projdete schvalovacím řízením a zda zvládnete půjčku v budoucnu bez problémů splácet, a to i tehdy, pokud dojde na nečekané životní situace, jako je například ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc. S výpočty vám může pomoci jak finanční poradce, tak i hypoteční kalkulačka, díky které zjistíte, jak vysokou splátku budete muset při vašich možnostech splácet.

A jak to s hypotékami vypadá do budoucna?

Kvůli stále novým krokům centrální banky a nevyzpytatelnému realitnímu trhu lze jen stěží vynášet jakékoliv prognózy. Možností, jaký bude vývoj, je nespočet. Jednou z předpovědí například je, že ceny nemovitostí výrazně klesnou, za což by měla nést odpovědnost blížící se ekonomická krize. Další varianta ale počítá s tím, že zvyšující se ceny nemovitostí sníží zájem o vlastní bydlení. Realitní a hypoteční trh ale může ovlivnit celá řada faktorů.

30.11.2018 11:31 | autor: Komerční prezentace
Více o tématu: hypoteční úvěrhypotéka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist