Hypotéka – každá desetina procenta úroku navíc je znát

Nedávné zdražení peněz Českou národní bankou ke konci července se podepisuje na hypotečních úvěrech. Banky postupně u těchto půjček mírně navyšují úrokové sazby. Bohužel každá desetina procenta kvůli vyšším částkám je na měsíční splátce velmi patrná.

108453-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Kdo si nyní vezme hypoteční úvěr na částku jednoho miliónu korun, zaplatí na měsíční splátce minimálně o padesát korun více, než tomu bylo zhruba před jedním měsícem. Důvod? Hypotéky pozvolna u jednotlivých bankovních domů zdražují.

Některé banky své úrokové sazby u hypotečních úvěrů zvedly ještě před krokem ČNB, která 27. července tohoto roku zvýšila svou základní sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,25 procenta. Reagovaly tak již na očekávání trhu, že sazby v blízké době porostou.

Sazby dále porostou, hypotéky dále podraží

Důvod pro zvyšování úrokových sazeb je zřejmý a je jím inflace. Zatímco nyní činí inflace 2,8 procenta, v červnu příštího roku by se podle ČNB mohla pohybovat již kolem 3,5 procenta a na konci roku 2007 kolem čtyř procent.

Lze tak očekávat, že bude následovat další navyšování klíčové sazby. Finanční analytici odhadují, že další zdražení peněz přijde v Česku kolem konce roku. Tento trend však pravděpodobně bude pokračovat i v následujícím roce.

Každé zvyšování úrokových sazeb je špatnou zprávou pro zájemce o hypoteční úvěry. Banky totiž velmi pružně reagují a každou takovou změnu promítají do svých sazeb. Například ještě zhruba před měsícem nebyl až takový problém získat u hypotečního úvěru na fixaci pěti let úrokovou sazbu pod čtyřmi procenty. Dnes je situace jiná a je potřeba u stejné hypotéky počítat se sazbou minimálně o jednu desetinu procenta ročně vyšší.

Desetina procenta navíc u miliónové hypotéky na dvacet let znamená navýšení měsíční splátky zhruba o padesát korun. Přesněji klient u této půjčky (tedy milión korun na dvacet let) splácí při úrokové sazby čtyři procenta měsíčně asi 6 060 korun (plus další poplatky). Jestliže úroková sazby povyskočí na 4,1 procenta, měsíční splátka činí za jinak stejných podmínek již 6 112 korun. Klient zaplatí o 52 korun více.

Pokud klient čerpá ne milión, ale dva milióny korun na hypotéku, měsíční splátka se mu v takovém případě prodraží již o více než sto korun. Dva miliony korun přitom právě u hypotečních úvěrů nejsou žádnou výjimkou.

Sazbu si na několik let zafixovat

V situaci, kdy úrokové sazby pozvolna narůstají a očekává se, že tomu bude i nadále, lze doporučit jen jedinou strategii. Zbytečně neotálet s žádostí o hypoteční úvěr a úrokovou sazbu si zafixovat na tři až pět let. Vybrat si u banky jednoletou sazbu, která se dnes pohybuje nad třemi procenty ročně, se příliš nevyplatí, protože za další rok budou tyto hodnoty s největší pravděpodobností zase výše. Proto nejvhodnější variantou jsou fixace úrokové sazby na tři až pět let. U pětileté fixace jsou úrokové sazby mírně nad čtyřmi procenty ročně, tříletá hypotéka (fixace) je o trochu levnější.

Fixace úroků není nic jiného než příslib banky, že na předem stanovenou dobu se dlužníkovi úroková sazba nezmění. A to ani v případě, že na bankovním trhu dojde k prudkému růstu sazeb. Po uplynutí této doby získá klient na další počet zvolených let novou a v tu dobu aktuální tržní úrokovou sazbu.

Radek Šalanda
Foto autor
7.8.2006 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist