Hypotéka – každá desetina procenta úroku navíc je znát

Nedávné zdražení peněz Českou národní bankou ke konci července se podepisuje na hypotečních úvěrech. Banky postupně u těchto půjček mírně navyšují úrokové sazby. Bohužel každá desetina procenta kvůli vyšším částkám je na měsíční splátce velmi patrná.

Kdo si nyní vezme hypoteční úvěr na částku jednoho miliónu korun, zaplatí na měsíční splátce minimálně o padesát korun více, než tomu bylo zhruba před jedním měsícem. Důvod? Hypotéky pozvolna u jednotlivých bankovních domů zdražují.

Některé banky své úrokové sazby u hypotečních úvěrů zvedly ještě před krokem ČNB, která 27. července tohoto roku zvýšila svou základní sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,25 procenta. Reagovaly tak již na očekávání trhu, že sazby v blízké době porostou.

Sazby dále porostou, hypotéky dále podraží

Důvod pro zvyšování úrokových sazeb je zřejmý a je jím inflace. Zatímco nyní činí inflace 2,8 procenta, v červnu příštího roku by se podle ČNB mohla pohybovat již kolem 3,5 procenta a na konci roku 2007 kolem čtyř procent.

Lze tak očekávat, že bude následovat další navyšování klíčové sazby. Finanční analytici odhadují, že další zdražení peněz přijde v Česku kolem konce roku. Tento trend však pravděpodobně bude pokračovat i v následujícím roce.

Každé zvyšování úrokových sazeb je špatnou zprávou pro zájemce o hypoteční úvěry. Banky totiž velmi pružně reagují a každou takovou změnu promítají do svých sazeb. Například ještě zhruba před měsícem nebyl až takový problém získat u hypotečního úvěru na fixaci pěti let úrokovou sazbu pod čtyřmi procenty. Dnes je situace jiná a je potřeba u stejné hypotéky počítat se sazbou minimálně o jednu desetinu procenta ročně vyšší.

Desetina procenta navíc u miliónové hypotéky na dvacet let znamená navýšení měsíční splátky zhruba o padesát korun. Přesněji klient u této půjčky (tedy milión korun na dvacet let) splácí při úrokové sazby čtyři procenta měsíčně asi 6 060 korun (plus další poplatky). Jestliže úroková sazby povyskočí na 4,1 procenta, měsíční splátka činí za jinak stejných podmínek již 6 112 korun. Klient zaplatí o 52 korun více.

Pokud klient čerpá ne milión, ale dva milióny korun na hypotéku, měsíční splátka se mu v takovém případě prodraží již o více než sto korun. Dva miliony korun přitom právě u hypotečních úvěrů nejsou žádnou výjimkou.

Sazbu si na několik let zafixovat

V situaci, kdy úrokové sazby pozvolna narůstají a očekává se, že tomu bude i nadále, lze doporučit jen jedinou strategii. Zbytečně neotálet s žádostí o hypoteční úvěr a úrokovou sazbu si zafixovat na tři až pět let. Vybrat si u banky jednoletou sazbu, která se dnes pohybuje nad třemi procenty ročně, se příliš nevyplatí, protože za další rok budou tyto hodnoty s největší pravděpodobností zase výše. Proto nejvhodnější variantou jsou fixace úrokové sazby na tři až pět let. U pětileté fixace jsou úrokové sazby mírně nad čtyřmi procenty ročně, tříletá hypotéka (fixace) je o trochu levnější.

Fixace úroků není nic jiného než příslib banky, že na předem stanovenou dobu se dlužníkovi úroková sazba nezmění. A to ani v případě, že na bankovním trhu dojde k prudkému růstu sazeb. Po uplynutí této doby získá klient na další počet zvolených let novou a v tu dobu aktuální tržní úrokovou sazbu.

Radek Šalanda
Foto autor
7.8.2006 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist