Hypoteční úvěry zatím nezdražují

Očekávání, že sazby hypotečních úvěrů se vydají na cestu vzhůru, se zatím nenaplňují. Naopak, některé banky hypotéky s novým rokem ještě mírně zlevnily.

118460-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Uvažujete o investici do bydlení za pomoci hypotečního úvěru? Většina hypotečních makléřů by doporučila příliš neotálet a pustit se do vyřizování nutných formalit. Jako důvod by uvedli očekávání, že tyto úvěry v brzké době podraží. Toto varování však klienti slýchají již několik měsíců a sazby přitom nijak zásadně nevzrostly.

Konkurence drží sazby při zemi

Vysvětlení, proč hypoteční úvěry nezdražují, je konkurence. Konkurenční boj na trhu hypoték je v poslední době značný, banky se snaží získat každého bonitního žadatele o úvěr. Lidí, co již splácejí hypotéku, totiž postupně přibývá, což jen zmenšuje množství nových potenciálních klientů. Jinými slovy, které hypoteční banky v tomto roce „zaspí“, konkurenty již nedoženou.

Tento stav by lidé měli co nejvíce využívat ve svůj prospěch. Především není nutné extrémně spěchat s žádostí o hypotéku, naopak je vhodné svůj záměr dobře promyslet. Poskytovatelů hypotečních úvěrů je na trhu více než dost, rozhodně se vyplatí pečlivě prozkoumat jejich nabídky a porovnat je.

Minimální sazby pod čtyřmi procenty

Nejlevnější hypotéky, respektive nejnižší sazby jsou spojené s jednoletými fixacemi. V současné době se jedná o sazby mezi 3,5 až necelými čtyřmi procenty. Tříleté fixace jsou v průměru dražší asi jen o dvě desetiny procenta. Nejčastější varianta hypotečního úvěru – pětiletá fixace znamená úrokové sazby zhruba od čtyř do 4,5 procenta ročně.

Kam pro hypotéku

Nejlepší podmínky by klient měl získat ve své bance – tedy v ústavu, kde má vedený účet. Ne ale každá banka je nabídce individuálních podmínek pružná, proto je potřeba prozkoumat i jiné peněžní domy. Určitě je vhodné si všímat dočasných zvýhodnění a nejrůznějších marketingových akcí, díky nim lze často nemálo ušetřit. Příkladem může být úleva poplatku za vyřízení žádosti či levnější ohodnocení nemovitosti.

Získat rodinný dům nebo byt není úplně banální záležitost, je dobré k této věci přistupovat s náležitým respektem. Pro většinu klientů je z důvodů nedostatku vlastních peněz jedinou cestou úvěr, a to poměrně dlouhodobý. Proto je třeba být ve výběru pečlivý hned na začátku, zajímat se o spoustu věcí a především bojovat o nejlepší podmínky. Úkol je jednoduchý – získat co nejnižší úrokovou sazbu pro zvolenou dobu fixace. Lidé by měli nechat své zábrany zcela stranou a pustit se do smlouvání úrokové sazby jako někde na trhu. Každá desetina procenta je u hypotečního úvěru hodně znát. Například u miliónové hypotéky na dvacet let znamená o desetinu procenta vyšší sazba navýšení měsíční splátky zhruba o padesát korun. Ročně pak klient zaplatí více o šest set korun.

Radek Šalanda
Foto autor
8.1.2007 4:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist