Hypoteční desatero: Jak žádat a čeho se vyvarovat při žádosti o hypotéku?

Touhu po vlastním bydlení neuhasily ani přísné podmínky pro získání hypotéky, ani vysoké úroky. Připravili jsme pro vás s hypotečními odborníky seriál, ve kterém vás provedeme problematikou získávání i čerpání hypoték. V prvním díle si řekneme, jak žádat o hypotéku a hlavně jak neudělat tu největší chybu, která by mohla touhu po vlastním bydlení zhatit.

(Zdroj: shutterstock.com)

Nemá cenu si nic nalhávat, aktuální situace na trhu hypotečních úvěrů není nikterak příznivá. Vznikl nám tu „smrtonosný koktejl“ vysokých úrokových sazeb a nových omezení ze strany ČNB. Lidé musí mít k získání úvěru vlastní prostředky ve výši 10–20 % z ceny nemovitosti. To znamená, že na byt v ceně sedm milionů potřebují 700 tisíc korun a v případě, že je jim více než 36 let dokonce 1,4 milionu. Na to úspory většiny populace zdaleka nestačí.

V rámci série o hypotečních úvěrech jsme se obrátili na Davida Kašpara z hypotečního tržiště Zaloto, aby nám pomohl zorientovat se ve složité problematice půjček na bydlení.

Jaká je vaše bonita?

V první řadě si proto zjistěte, „jak na tom jste“. To znamená ověřit si u banky tzv. bonitu, která určuje, jakou výši úvěru vám je schopna daná instituce poskytnout na váš záměr. Spíše než obcházet všechny banky, bych ale doporučil začít schůzkou s nezávislým finančním poradcem, který je schopen nahlédnout do několika bank a porovnat jejich plusy a minusy s ohledem na vaši situaci. Přitom si ale dejte pozor (výslovně je požádejte), aby bankéř nebo finanční poradce nevytvořili ve zkoumaných institucích žádost o hypoteční úvěr.

Proč vznikne problém?

Pokud by se ukázalo, že banka, ve které byla podaná žádost, vám nebude schopna z jakéhokoliv důvodu půjčit, zůstane v registrech zanesena neúspěšná žádost o úvěr. Sám jsem se setkal s klientem, který měl v registrech za tři měsíce sedm žádostí v různých bankách. Jak je obcházel, všude si založil žádost, která byla následně zamítnuta, a tak si pořídil hned několik negativních záznamů v registru. Takový záznam může být při získávání úvěru komplikací, protože v očích bank ztrácíte důvěryhodnost. Několik odmítnutých žádostí tak může vaše sny o bydlení pohřbít. Dobrý finanční poradce tuto problematiku zná a určitě takovou chybu neudělá. Ověření bonity ale není jedinou možností, kterou nyní máte. Přestože je velmi užitečné, myslete zároveň na to, že samo o sobě negarantuje, že úvěr opravdu získáte.

Čtěte také:

Musím mít vybranou nemovitost, když žádám o hypotéku?

Dnes již existuje možnost nechat si schválit hypotéku, přestože ještě nemáte vyhlédnutou nemovitost. Jak to chodí? V praxi je to tak, že vám banka na váš příjem schválí hypotéku, a vy pak máte tři roky na to vybrat si vhodnou nemovitost, na kterou peníze použijete.

Co když nemovitost nenajdu?

Po celou tu dobu zůstává zachována sjednaná úroková sazba a nic nesplácíte. Před koupí samotné nemovitosti (ani po třech letech) vás už nikdo nebude prověřovat – hypotéku máte již přiklepnutou. Ale pozor! Spousta bank dává dneska velké pokuty, pokud nedodržíte poskytnutý časový rámec a nemovitost za tu dobu nenajdete.

Jak poznám slušného hypotečního specialistu?

Ať už se nacházíte v jakékoliv životní situaci a řešíte jakýkoliv typ bydlení, v dnešní složité a rychle se měnící situaci ohledně nemovitostí i hypoték je určitě lepší svoji situaci vždy konzultovat s odborníkem. A tady přichází moje poslední doporučení. Právě na výběr poradce si dejte velký pozor. Ověřte si, že je držitelem licencí na zprostředkování úvěrů, což bohužel dnes spousta zprostředkovatelů jen tvrdí, ale není tomu tak. Zjistíte to ve veřejně přístupném registru na stránkách ČNB.

Publikováno: 03.05.2022, Autor: autor: David Kašpar

Mohlo by vás dále zajímat

Netradiční vánočka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si upéci netradiční vánočku

Dočerpání úvěru s Modrou pyramidou

Karel již dočerpal půlku úvěru a chystá se dočerpat jeho další část. Do Tišic proto přijela naše známá poradkyně Modré pyramidy Markéta, která se podívala, co se na stavbě již udělalo a ujistila se, že je částka proinvestována správně.

Vydra říční

Vydra říční

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Jak na opravy a rekonstrukce nemovitostí

Víte, jak se vypořádat se záludnostmi okolo oprav a rekonstrukcí nemovitostí?

Jak vyčistit fasádu domu

Dušan Staněk popovídá o organických nečistotách na fasádách a jejich vyčištění

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.