Hypoteční desatero: Vyplatí se předschválená hypotéka a kdy ji začít řešit?

Plánujete si koupit dům nebo byt, ale ještě jste nezačali řešit finanční stránku věci? Pak je nejvyšší čas, protože vyřízení hypotéky nějakou dobu zabere. Jak je to s předschválením úvěru, rezervační zálohou a na co si dát pozor? Zjistili jsme u odborníka.

(Zdroj: shutterstock.com)

Hledáte intenzivně nemovitost a jste pevně rozhodnuti pořídit si v dohledné době nové bydlení? Využijte čas, který nyní máte, k předpřípravě finanční stránky věci, aby vás nic nepřekvapilo, jakmile najdete tu pravou. Jak zajistit, aby šlo vše hladce a na co si dát pozor? Zeptali jsme se experta největšího českého hypotečního tržiště Zaloto Davida Kašpara.

Stává se, že kvůli komplikacím (prodlevám) s hypotékou klient o vyhlédnutou nemovitost přijde? Že prodávajícímu dojde například trpělivost a upřednostní někoho, kdo disponuje třeba hotovostí?

V dnešní době se to prakticky neděje. Je to tím, že klienti dnes skládají takzvanou „rezervační zálohu“, kdy mají na určitou dobu nemovitost v rezervaci a mají čas vyřídit si financování. Pro svoje klienty vždy tyto smlouvy kontroluji, aby se nám nestalo, že doba na podpis kupní smlouvy bude příliš krátká. Ale je pravda, že prodávající někdy preferují ty zájemce, kteří jednají rychle a nemají problém ihned zálohu složit.

S čím jsou nejčastěji problémy nebo prodlevy?

Nejčastěji se setkávám s problémy v registrech klientů, kdy někdy v minulosti něco nespláceli. Pro jistotu tedy doporučuji vždy před jakýmkoliv podpisem si registry zkontrolovat, což už dnes jde na internetu. Dalším problémem je prodleva v dodávání kompletních dokumentů do banky. Chtěl bych apelovat na to, aby dokumenty byly vždy na 100 % čitelné, vše se tak vždy usnadní.

Máte i opačnou zkušenost, že dobrá příprava hypoteční stránky věci pomohla klientům nemovitost získat?

Ano, shodou okolností to není tak dávno, kdy jsme s klientem byli domluveni na celém postupu, kdy jsem ho se vším seznámil a jen jsme čekali na nemovitost. Klient během měsíce nalezl a za 14 dní byl úvěr schválen. Taková spolupráce vždy vyhovuje všem, jak klientům, prodávajícím, tak i mně.

Pokud jsem 100% rozhodnutý nemovitost pořídit, intenzivně hledám, chodím na prohlídky a vlastně jen „čekám, až najdu tu pravou“, jak mohu tento čas využít, abych pak nenarazil na nějaký problém ohledně hypotéky?

V dnešní době na to existuje v celku jednoduché řešení, kterým je „hypotéka bez nemovitosti“, kdy si celý hypoteční úvěr člověk sjedná a jen „čeká na tu pravou“. Při tom má jistotu, že hypotéka je kompletně schválena a připravena na koupi. V průběhu hledání si klient ovšem nesmí vzít jiný úvěrový produkt. Poté by totiž banka mohla klienta opět zkoumat.

Čtěte také:

Jakou má tato předschválená hypotéka v praxi výhodu?

Hlavní výhodou je bezpochyby jistota financování, takže na prohlídce pak můžete hned na 100% složit zálohu. Jediný problém může nastat na kupované nemovitosti, což je ale ve většině případů k tíži prodávajícího.

A na co si dát pozor?

Nevýhodou této možnosti můžou být vysoké sankce ze strany bank, pokud nemovitost nenajdete v určeném čase (obvykle 3 roky). I toto úskalí se ale dá ve spolupráci s kvalitním poradcem minimalizovat.

Co když pak vyhlédnutá nemovitost bude dražší než předschválená hypotéka? Budu celým schvalováním procházet znovu?

Ano, pokud je nemovitost dražší, bohužel proces vás čeká znovu. Řešením je ale předschválit si maximální částku, co jde. Určitě je lepší mít rezervu, než pak složitě vymýšlet, co dělat dál. Další možností je kombinace dvou hypotečních úvěrů u jedné banky, což ale podle mě není šťastná volba.

A naopak, když se rozhodnu pro něco menšího a levnějšího. Musím vyčerpat celou částku v předschválené hypotéce? 

Ne, nemusíte. 20 % částky je možno zdarma nevyčerpat. Zbytek má na sobě sankce dle dané banky. Dost často se dá ale vyjednat i alternativní možnost.

Jak je to v případě předschválené hypotéky se splácením v době, když žádnou nemovitost ještě nemám a hledám? 

Pokud má klient předschválenou hypotéku, zatím nic neplatí. Splácet začne až tehdy, když hypotéku začne čerpat. U některých bank však může být jednorázový poplatek za předschválení, který je potřeba ihned uhradit.

Děkuji za rozhovor.

A jaké máte zkušenosti s hypotékami vy? Podělte se o ně s námi v diskuzi.

Publikováno: 11.05.2022, Autor: autor: David Kašpar

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na opravy a rekonstrukce nemovitostí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, jak se vypořádat se záludnostmi okolo oprav a rekonstrukcí nemovitostí?

Jak vyčistit fasádu domu

Dušan Staněk popovídá o organických nečistotách na fasádách a jejich vyčištění

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Pojištění chaty

V následující reportáži si povíme něco o pojištění. Naším hostem je pan Michal Káninský.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.