Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

hypotecni-poradce-3-1100x618.png Zdroj: shuterstock.com

Doby, kdy finanční poradci obvolávali náhodné kontakty ze Zlatých stránek, už jsou naštěstí dávno pryč. “Naše průzkumy ukazují, že nejvíce lidí získalo finančního poradce na základě pozitivního doporučení známých nebo veřejně dostupných kladných referencí,” říká Vojtěch Prokop z hypotečního tržiště Zaloto.

Kde hledat?

Asi nepřekvapí, že pro začátek je při hledání finančního poradce dobré oslovit rodinu, známé či přátele a zeptat se na jejich kontakty a zkušenosti. Pokud vám na základě své dobré zkušenosti někoho doporučí, určitě se následně vyplatí zapátrat i na webu, jestli pozitivní ohlasy na služby poradce panují i u jiných jeho klientů.

Jít touto cestou se ostatně vyplatí i v případě, že vaši známí nikoho dobrého nebo vhodného pro vaši konkrétní situaci neznají. “Význam referencí ve finančně-poradenském světě roste. Výrazně tomuto trendu přispěl především rozvoj sociálních sítí, které na práci poradců posvítily,” popisuje Prokop.

Dnes poradci mnohem více pracují s organickými referencemi. Tedy s těmi, kdy je klienti doporučí sami od sebe. Poradci pro tento účel častěji využívají nejen profily na sociálních sítích, ale také ve specializovaných službách, které se zaměřují na nezávislé recenze poradců.

Čtěte také:

“Taková reference se jednak dostane k více lidem a zároveň je mnohem věrohodnější, než reference uvedená na vlastních webových stránkách. My tímto způsobem sbíráme reference reálných zákazníků na poradce už od začátku roku 2020 a loni jsme tuto databázi otevřeli široké veřejnosti,” říká Prokop.

V databázi má každý specialista svůj vlastní profil s fotografií, stručným medailonkem, geografickou působností i oblastmi, se kterými dokáže klientům pomoci. Klíčovou informací jsou ovšem obdržená hodnocení od reálných zákazníků.

Důvěra a flexibilita

Pokud už finančního poradce máte, ať už nově, nebo řadu let, určitě si kladete otázku, jestli je to opravdu ten pravý člověk. Pokud se budete řídit referencemi, rozhodně byste neměli narazit na žádného podvodníka, který vám bude nutit produkty, o které nestojíte, nebo bude bezhlavě rušit všechny smlouvy, které jste uzavřeli v minulosti.

To ale rozhodně není vše. Poslední covidové roky ukázaly, jak důležitou vlastností dobrého poradce je flexibilita. Flexibilita ve způsobu a frekvenci komunikace, v komunikačních kanálech i v obsahu komunikace.

Právě kombinace stále důležitých osobních schůzek s novými kanály, jako je například WhatsApp, má za důsledek, že současní poradci komunikují s klienty častěji než v minulosti. “Díky tomu poradce ví, co se v klientově životě děje, a dokáže mu tak lépe doporučit to nejlepší řešení v danou chvíli,” popisuje Prokop.

Kromě flexibility jsou další hodnoty a kvality, které jsou ve finančně poradenském světě důležité odjakživa. Patří mezi ně pečlivost, lidský přístup, aktivní zájem o klienta a především důvěra mezi klientem a poradcem. Jestliže všechny tyto hodnoty a kvality váš poradce má, pak máte vyhráno.

text: Vojtěch Prokop, foto-zdroj: shutterstock.com

11.8.2022 7:00 | autor: Vojtěch Prokop

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist