Hypoteční desatero: Co dělat, když peníze z hypotéky nestačí?

Prudké zdražování stavebního materiálu se v posledních měsících nepříjemně promítlo do financování nových staveb i rekonstrukcí. Situace, v níž peníze z hypotéky nestačí pokrýt již běžící projekt, je jednou z nejhorších, které dnes lidé musí čelit. Je z ní vůbec nějaké východisko? A jak jí předejít, pokud se do výstavby nebo rekonstrukce teprve hodláte vrhnout?

(Zdroj: shutterstock.com)

Stavím/rekonstruuji a nebudou mi stačit peníze ze současné hypotéky, to je problém, který řeší spousta lidí a tak jsme vyzpovídali Davida Kašpara, experta hypotečního tržiště Zaloto, aby nám poradil, jak takovou situaci řešit. Tady máte jeho odpovědi.

Jaká jsou vůbec specifika hypotéky na výstavbu nebo rekonstrukci oproti hypotéce na novou nemovitost?

V dnešní době je zajisté zásadním rozdílem rozpočet. V případě hypotéky na výstavbu nebo rekonstrukci je třeba si dát pozor na rostoucí ceny materiálu a všech ostatních nákladů spojených s rekonstrukcí nebo stavbou.

Jak tedy doporučujete postupovat?

U nových úvěrů doporučuji do rozpočtu nákladů navýšit ceny oproti těm, co vám firma dá. V minulosti se mi osvědčilo i to, že je možné úvěr navýšit o 20 % neúčelových peněz, které slouží jako rezerva. Nejednomu mému klientovi zachránila tato částka stavbu. Dnes se klienti navyšování bojí, ale je třeba si uvědomit, že platíte pouze to, co si vyčerpáte. Tedy pokud necháte 20 % úvěru v bance, můžete zdarma splácet méně.

Je rozdíl, jestli si peníze beru na výstavbu, nebo na rekonstrukci?

Zásadní rozdíl vidím spíše v legislativě ČR, nežli v procesu banky. Rekonstrukci je totiž možné provádět pouze na ohlášku, v mnoha případech jen po domluvě se sousedy, kdežto výstavba podléhá stavebnímu povolení, a to je třeba bance předložit společně s projektem a povolením napojení se na veškeré inženýrské sítě. Jinak se financování neliší. Musíte vždy mít rozpočet a odhadce vám určí stav budoucí po rekonstrukci. Stanovená cena budoucí výstavby se následně počítá jako ručení do hypotéky.

Čtěte také:

Postup banky se tedy nijak zvlášť neliší?

V zásadě jen v množství dokládaných dokumentů, což je logické. Pokud něco rekonstruujete, je velký předpoklad, že daná nemovitost již stojí. Ale pokud je hypotéka na výstavbu, s největší pravděpodobností vás čeká celý projekt a příslušná povolení. Ke schválení hypotečního úvěru vám ale stačí pouze projekt, a je tedy možné si schválit úvěr za dnešních sazeb a se stavbou ještě vyčkat na potřebná povolení.

Hypoteční desatero: Co dělat, když peníze z hypotéky nestačí?
Hypoteční desatero: Co dělat, když peníze z hypotéky nestačí? (Zdroj: shutterstock.com)

Jaké mám možnosti, pokud vidím, že mi na rekonstrukci nebo výstavbu nebude původní hypotéka stačit?

To je velmi nepříjemná situace, která je ale bohužel také hodně aktuální. Pokud vám úvěr na výstavbu nebude stačit, je nutné si peníze půjčit jinde. A to jde poměrně těžko, pokud již hypoteční úvěr máte. Ještě je možné použít druhou hypotéku na jedné nemovitosti a za ní celý projekt dokončit, to ale jen za předpokladu, že by banka byla ochotná uznat vyšší hodnotu nemovitosti než původně, což je velice nepravděpodobné. Sám jsem tuto možnost dvakrát zkusil a nikdy s ní nepochodil.

Zbývá tedy jedině projekt zastavit a vyčkat? Nebo v nejzazším případě i rozdělaný projekt výstavby prodat?

Ano, bohužel v současné chvíli se toto opravdu děje. Jedinou další možností je ještě pomoc někoho z rodiny s další nemovitostí.

Jaký postup byste tedy s ohledem na současnou situaci na trhu doporučoval?

Je složité zaujmout stanovisko v dnešní době, kdy na jedné straně je materiál čím dál tím dražší a na straně druhé se nepředpokládá, že by nemovitosti ztrácely na ceně. Pokud máte rekonstrukci nebo výstavbu v plánu a vaše jediná starost jsou pouze vysoké sazby, neváhal bych a do stavby se pustil, jelikož sazby na této úrovni tu s námi nebudou věčně. Pokud vás ale děsí cena materiálu a nemáte možnost navýšit úvěr o rezervu anebo tuto rezervu na úvěr nemáte, asi bych opravdu vyčkal na lepší dobu. Zůstat v nájmu bude v dnešní době opravdu lepší volba. Pokud nájem doplníte o spoření peněz, bude to vůbec nejlepší volba pro vaši budoucnost.

Publikováno: 15.06.2022, Autor: autor: David Kašpar

Mohlo by vás dále zajímat

Dočerpání úvěru s Modrou pyramidou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel již dočerpal půlku úvěru a chystá se dočerpat jeho další část. Do Tišic proto přijela naše známá poradkyně Modré pyramidy Markéta, která se podívala, co se na stavbě již udělalo a ujistila se, že je částka proinvestována správně.

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Výhody energeticky pasivních domů

Inženýr Petr Morávek hovoří s Danou Makrlíkovou o výhodách energeticky pasivních domů

Fachmani navštívili školu suché výstavby

Suchá výstavba? Co to jako je? No přeci sádrokarton. A firma Rigips má na sádroš dokonce školu.

Praktická část školy suché výstavby v Rigipsu

Kromě teorie se ve škole suché výstavby hodně věnují praxi. Vše, co se účastníci kurzu naučili v teoretické části na trenažeru (kde se postaví podhledy, suché podlahy, příčky, podkroví apod.) si pak v praxi vyzkouší na ostro.

On-line stavební deník

Prostřednictvím stavebního deníku řešil stavbyvedoucí nedobrou kvalitu podlah, které jsou na půl vybourané a nemůže se tedy dělat suchá výstavba. V deníku komunikoval s Pepou o postupu a také finančním rozpočtu.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.