Hypoteční desatero: Blíží se konec fixace hypotéky, jak postupovat?

Máte už nějaký ten rok hypotéku a s obavami vyhlížíte konec fixačního období? Kvůli vysokým sazbám rozhodně nejste sami, kdo řeší své možnosti a zjišťuje, na co se s blížícím výročím fixace připravit.

hypotecni-ddesatero-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Na všechno, co by vás mohlo zajímat ohledně konce fixace, jsme se zeptali Davida Kašpara, experta hypotečního tržiště Zaloto.

Jak dlouho před koncem fixace lze situaci začít řešit a zafixovat si stávající sazbu?

Na čerpání peněz z hypotéky jsou standardně 2 roky. Zafixovat si stávající úrokovou sazbu lze tedy až 2 roky před oficiálním výročím fixace.

Pokud se nacházím v tomto časovém období, doporučujete v aktuální situaci raději fixovat co nejdříve, nebo počkat?

Je důležité se zamyslet nad tím, v jaké části tohoto období se nacházíte. Pokud vám fixace končí do 1 roku, bude ideální začít refinancování již dnes. Pokud vám chybí do fixace více než 1 rok, spíše bych vyčkal, přestože budoucnost je velmi nejistá.

Když nyní předem zafixuji a za rok budou sazby lepší, půjde to nějak řešit?

Ano, většina bank dnes neuplatňuje sankci za předčasné splacení, tedy se dá kdykoliv vybrat jinou banku a tam přejít za lepších podmínek. Ale pozor, co je dnes, nemusí být pravda za rok. Aktuálně si banky mohou účtovat sankci až 50 tisíc korun za předčasné splacení a je třeba počítat s tím, že toto začnou dříve či později uplatňovat.

Jak dlouhou fixaci v aktuální situaci volit?

Spíše se přikláním k fixaci na 3 roky a opravdu vyčkat. Navíc je možnost již za rok řešit rezervaci nové sazby, budou-li podmínky příznivější.

Čtěte také:

Co když se mi s novým úrokem zvýší splátka tak, že už je to nad moje možnosti? Co mohu dělat?

První možnost je prodloužit splatnost do času, co už jsem splatil. Ano, je to nemilé, ale pokud člověk na splátku nemá, je to řešení. Další možností, pokud splatnost nelze prodloužit, je bohužel čím dál častější prodej nemovitosti. Člověk by měl svoji hypotéku vždy doplnit o investici, aby i v těchto časech měl dostatek rezerv, a mohl si ulevit od splácení.

Co mám možnost s koncem fixace ještě s hypotékou „provést“ a za jakých podmínek?

Při konci fixace máte možnost jakoukoliv částku zdarma doplatit. Kromě toho lze jednou za rok zdarma do úvěru splatit až 25 % z původního úvěru. To by si ale člověk měl v dnešní době vysoké inflace hodně rozmyslet. Ideální je každopádně konzultovat svou situaci s expertem, každý případ může být totiž jiný.

Je lepší zůstat u stávající banky nebo odejít jinam? Proč?

Toto je zase v celku individuální, vždy by si člověk měl nechat zkusit vytvořit nabídku u konkurence a s tou se pochlubit ve své bance, což dělám za klienty běžně. Pokud banka nabídku dorovná, není důvod nic měnit. Při změně banky však pozor na poplatky spojené například s katastrem nemovitostí. A také je třeba se připravit, že při přechodu do jiné banky bude tato znovu přezkoumávat vaši bonitu, což může být v současné době problém.

Co když zapomenu, že mi končí fixace? Ozve se banka sama? Nebo přejdu automaticky na novou sazbu?

Banka vás určitě bude měsíc před fixací kontaktovat s nabídkou na další fixační období .

9.6.2022 7:00 | autor: David Kašpar

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist