Hydromasážní vana ve vaší koupelně

Dokonalou relaxaci a masáž celého těla dosáhneme pomocí hydromasáže. Tu si můžeme dopřát buď v hydromasážní vaně nebo hydromasážním sprchovém boxu. Jaké jsou rozdíly mezi oběma alternativami? V zásadě zde platí hlavní rozdíly, které jsou mezi vanou a sprchou, k těm se pak přidávají ještě další možnosti. Dnes se detailně podíváme na hydromasážní vany.

123777-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Již samotná vanová koupel má relaxační účinky, teplá voda nás dokáže uklidnit. Dokonalejší psychické relaxace můžeme dosáhnout pomocí aromaterapie, bylinek nebo vonných esencí přidaných do lázně, hudby či svíček. Fantazii se prostě meze nekladou. Nevýhodou vanové koupele je, že se koupeme „v nečistotách smytých z vlastního těla“.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Z tohoto hlediska je lepší sprcha. Je praktičtější a rychlejší, ale nepohovíme si v ní. Sprchujeme se totiž většinou ve stoje, což nemusí být zrovna dvakrát pohodlné. Relaxační pocity jsou ve sprše podobné jako ve vaně, dochází k celkovému prohřátí těla a navíc můžeme vodním proudem stimulovat vybrané partie. Voňavou lázeň při svíčkách si zde ale nedopřejeme.

Jednotlivé hydromasážní vany se mezi sebou neliší pouze počtem a druhem trysek, ale i masážními systémy a nároky na údržbu. To pak určuje jejich cenu. Hydromasážní vany mohou být vybaveny dvěma druhy masážních systémů, hydro nebo air masážním systémem. Hydromasážní systém je založen na principu vodních střiků, air masážní systém nám pomocí vzduchu dopřeje perličkovou lázeň.

Nevýhodou hydromasážní vany může být její údržba. Pokud se totiž v hydromasážní vaně myjeme mýdlem dochází k zanášení hydro nebo air rozvodů, kde se nečistoty ukládají a při další koupeli se vyplavují ven. Tomu se dá předejít tak, že budeme hydromasážní vanu používat pouze pro relaxaci a očistu budeme provádět ve sprše, pokud nám to naše koupelna dovolí, nebo musíme po každé koupeli vanu dobře opláchnout a rozvody trysek jednou za čas důkladně pročistit.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

U vysoce kvalitních van za nás údržbu obstará elektronika. Jsou sice finančně náročnější, ale za pohodlí se vyplatí si připlatit. Součástí jejich systému je speciální nádržka na dezinfekci, která pracuje s přesnými dávkami. Celková údržba pak spočívá v tom, doplnit dezinfekční prostředek, když se na ovládacím panelu rozsvítí kontrolka. Princip čištění je většinou následující. Po koupání vypustíme vodu, dojde k aktivaci senzoru, který po určité době otevře ventil, přivede vodu, rozpustí dezinfekci a roztok prožene rozvody masážního systému. Poslední novinkou je speciální tableta dezinfekčního prostředku, s kterou se zachází podobně jako u myček na nádobí.

Pokud nemáme takovouto „chytrou“ vanu, musíme čištění obstarat sami. Vždy tak jednou za tři měsíce nebo i po delší pauze napustíme vanu, aby byly trysky dostatečně ponořeny, a přidáme dezinfekční prostředek. Na 3 minuty zapneme hydromasáž, na hladině se utvoří pěna. Tu necháme opadnout a celý proces několikrát opakujeme. Na závěr celého procesu napustíme vanu ještě jednou čistou vodou a necháme celý systém propláchnout. I když dezinfekční prostředky na údržbu hydromasážních van jsou dermatologicky testovány a pokožce neškodí. Když se nám nečistota usadila na samotných tryskách, očistíme je snadno kartáčkem. Z minitrysek sejmeme krytku a rotující trysku pořádně otřeme.
Procedura čištění hydromasážní vany není nic složitého a zvládneme ji určitě sami. Chce to jen věnovat trochu času, aby požitek z koupele byl vždy dokonalý.

Doporučujeme: Koupelny fotogalerie 2012

19.11.2001 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist