Hrnkové rostliny v grafické hře

V dnešní uspěchané době občas všichni pociťujeme potřebu odreagovat se, pobavit se
– bezstarostně si hrát. Tento pocit reflektuje i trend jara 2004. Vyjádřit to lze jednoduchými tvary, aby si mohl hrát opravdu každý, v hravých kombinacích. Trochu jako bychom byli grafici ve studiu, obklopeni barvami, které bychom měli uspořádat v pohodový, smysluplný celek. V tomto trendu se klade prostě důraz na jednoduché věci, které dokáží život rozveselit a jejichž tvary hovoří jasným a přímým jazykem.

118003-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Naše tipy: experimentujte s prostorem a rozměry: zkuste vedle sebe umístit rostliny stejného druhu v květináčích různých barev, kombinujte kruhy a čtverce nebo se nechte překvapit efektem, který dokáže vytvořit běžný květináč obří velikosti. Základní barvy dobře doplňuje bílá a materiály jako plexisklo, lepenka, bavlna, hladká keramika a plátno. Společně dokáží vytvořit interiér, který bude vypadat jako veliká krabice kostek, které můžete libovolně skládat a kombinovat do nových překvapivých variací.

Ostré kontury nalezneme i v zelených prvcích: žádná snová rozvláčnost, ale listy ostře řezaných tvarů, například aloe nebo gerbery. Listy směřující vzhůru jako plameny šlehajícího ohně vytvářejí v místnosti veselou, pohodovou, optimistickou atmosféru. Různé světle zelené odstíny jsou základem nádherné kombinace se zářivě bílou a výraznými základními barvami červenou a žlutou. Zasaďte své rostliny do veselých květináčů a poskytněte zeleni dostatečný prostor.

Polykač slunce

Jihoafrická Aloë mitriformis má silné, tuhé, žlutobíle vroubkované listy uspořádané do růžice. Stejně jako všechny ostatní sukulenty si tato rostlina ve vegetačním období uchovává vláhu v tkáních listů, stonků a kořenů. To jí pomáhá přežít období sucha. Na rozdíl od většiny hrnkových rostlin pro ni není přímé sluneční nebezpečné, naopak, má ho dokonce ráda.
V zimě potom preferuje suché a chladné stanoviště.

Zelený obr

Alocasia ‚Calidora‘ je rostlina s tuhým kmínkem, z něhož vyrůstají velké zelené listy. Vyžaduje polostín a pravidelnou zálivku, ale kořenový bal nesmí zůstávat trvale vlhký. Listy je možné otírat vlhkým hadříkem. Tato alokázie vnáší svým výjimečným exotickým vzhledem do našich příbytků pořádný kus džungle. V roce 1996 byla v nabídce květinových burz pouze Alocasia x amazonica s tmavě zelenými listy se stříbrnou žilnatinou, která jakoby vypadla z filmu Jurský park. Alokázie patří mezi áronovité, do této čeledi náleží i Anthurium, Dieffenbachia a Spathiphyllum. Alocasia ‚Calidora‘ nejlépe vynikne, pokud ji umístíme jako solitéru. O jejích listech se někdy mluví jako o sloních uších. Alokázii nejvíce vyhovuje pokojová teplota mezi 18 a 22 stupni Celsia. Rosení listů zvýší relativní vlhkost vzduch a udělá jí dobře. Vlhkost by měla být alespoň 60%, proto se rozhodně nedoporučuje její umístění v blízkosti topení. Nejlepší zálivka je měkkou nebo dešťovou vodou. Tato exotická rostlina vyžaduje světlé místo, ale ne na přímém slunci. Přihnojování každých čtrnáct dní postačí, během zimy zálivku a přihnojování omezíme.

Roste jako z vody

Pokojový strom Sparmannia africana, nazývaný také pokojová lipka, je se svými velkými, světle zelenými, ochmýřenými listy skutečnou oázou pro unavené oči. Na světle (ne však na přímém slunci) dokáže během jednoho léta vyrůst do značné výšky i šířky. Preferuje stanoviště u okna orientovaného na sever. Sparmánie vyžaduje pravidelnou zálivku, kořenový bal by nikdy neměl vyschnout. V létě vyžaduje více vody, v zimě zálivku omezíme, vždy se řídíme podle teploty pokoje. Je však současně citlivá na přelití, proto by květináč neměl nikdy stát v misce plné vody. V době vegetace se doporučuje jednou za dva týdny sparmánii přihnojit, během zimy postačí prodloužit interval mezi hnojeními na dva měsíce.

Čínská kráska

Téměř během celého roku je Primula obconica nejvděčnější rostlinou, která po celé měsíce bohatě kvete kulatými okolíky velkých květů. Pochází z Číny a preferuje chladné, ne přímo osvětlené stanoviště. Bývá až 25 centimetrů vysoká, dodává se na trh v mnoha barvách, od bílé, růžové, přes červenou a fialovou. Zalévejte pravidelně tak, aby byl kořenový bal rovnoměrně vlhký, během květu ji může do zálivky každých čtrnáct dní přidat hnojivo, které podpoří její růst.

Tropický poklad

Dracaena fragrans ‚Lemon Lime‘ pochází z tropické Afriky, není proto divu, že bude nejlépe prospívat na dobře osvětleném stanovišti. Je to dracéna s úchvatnými, nepravidelně rozmístěnými a zakroucenými listy. Obecně platí, že odrůdy s pestrými listy vyžadují více slunce, aby jejich listy nezezelenaly. Tento kultivar vcelku dobře snáší suchý vzduch i teplo, což z něj činí ideální pokojovou rostlinu. Kořenový bal udržujeme rovnoměrně vlhký, když by byl přemokřený nebo přeschlý, mohly by opadat listy. Během vegetace se může přihnojovat každé dva týdny.

Síla květů

Požádejte kterékoli dítě, aby namalovalo květinu, a dostanete elementární květ gerbery. Snad je to tím, že je její květ tak přátelsky otevřený a přímočarý. Bezvadně tak také zapadá do letošního jarního trendu. Hrnková gerbera nejlépe prospívá na světlém stanovišti. Zalévejte vždy pouze malým množstvím vody, aby zemina nikdy zcela nevyschla, ale zároveň nebyla přemokřená. Pokud chcete, můžete odstranit některé listy, aby světlo lépe proniklo k pupenům.

Obdivovaný Zamioculcas

Zamioculcas, málo péče ale mnoho obdivu vyžaduje tato zvláštní, již na první pohled přitažlivá rostlina. Velmi dobře vynikne několik menších rostlin zasazených do stejných váz a umístěných blízko sebe. Je to rostlina do jakéhokoli interiéru, všude bude vypadat zajímavě. Navíc díky tomu, že rychle roste a stále jí přibývají nové listy připomínající peří, nám nikdy nemůže zevšednět nebo nás začít nudit. Listy jsou tmavě zelené a vyznačují se okouzlujícím leskem. Ve stoncích, ale zejména v jejich ztloustlých bázích, se shromažduje voda. Je to ideální rostlina pro zapomnětlivé pěstitele. Když ji občas zapomenete zalít, nestane se zase taková chyba. Mnohem citlivější je na přemokření a přílišný chlad. Zamioculcas umístěte na světlé stanoviště, ale pozor na přímé sluneční paprsky, které by mohly způsobit tmavé skvrny.

Zdroj: Holandská kvetinářská kancelář

29.3.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist