Hřejivý pocit vám zajistí koupelna v oranžovém ladění

Žádná jiná barva vám nezajistí takový pocit tepla jako barva oranžová, vždyť ta připomíná jak zářivé paprsky slunce, tak plameny šlehající z ohně. A kde jinde se člověk chce více cítit obklopen příjemným teplem, než v koupelně.

123571-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

Vlivu barev se s velkým úspěchem využívá v nejrůznějších oblastech lidského života. Důkazem toho jsou umělecká díla. A proč by právě vaše koupelna nemohla být takovým malým či větším uměleckým dílem? Pokud oranžovou barvu vnímáte jako esteticky příjemnou, může ve vašem interiéru, ale i v celém vašem životě hrát významnou roli. Oranžová barva, stejně jako většina teplých barev, ke kterým oranžová neodmyslitelně patří, vyvolává dojem tepla. Jsou to barvy živé, aktivní, povzbudivé a dynamické. Podněcují ke krátkodobému zvýšení výkonu. Berte tedy oranžovou barvu jako motivační a nechejte se jí inspirovat a motivovat k barevné tvorbě ve vašem interiéru.

Světlé barvené odstíny působí radostně, zjasňují celkově daný prostor a tím, že jsou reflexní, daří se jim zlepšovat světelné podmínky. I toho se dá v koupelnách, kde je často problém zajistit dostatečné osvětlení prostoru, dobře využít. V koupelnách bývají okna poměrně malá a někdy dokonce žádná.

Samozřejmě, že pocit tepla by dokázala v koupelně navodit i barva červená, ale mnoho lidí nemá červenou barvu příliš v lásce a s barvou oranžovou se dokážou přece jen více sžít. Ale i pro kombinaci oranžové barvy s dalšími barvami platí jistá pravidla, která bychom měli dodržovat. Nejjednodušším řešením je barevná kombinace oranžové s bílou. Stěny a stop vymalujte na bílo a do koupelny pořiďte oranžový nábytek, kobereček před vanu nebo sprchový závěs. Interiér koupelny skvěle dotvoří ještě pár drobnějších doplňků v této barvě. Takový způsob barevného ladění v koupelně bude asi ten nejjednodušší, ale nabízejí se i mnohé další, se kterými se můžete seznámit ve fotogalerii u článku.

Harmonie barev nepodléhá žádným matematickým pravidlům a není tedy možné zaručit nejlepší výsledek výmalby koupelny tím, že se budete řídit úzkostlivým dodržováním vztahů jednotlivých barev mezi sebou. Pamatujte však vždy na jednu zásadní poučku, jejíž porušení by se vám nemuselo vyplatit. Není vhodné kombinovat s oranžovou barvou více než dvě další barvy.

Milovníky oranžové barvy možná potěší i naše další články s názvy „Oranžový interiér – inspirace pro vás“ nebo „Nebojte se barev v bytě“ či „Oblékáme interiér“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, mycyfi.com

22.1.2014 9:48

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist