Hrátky s černou v koupelně

Černé barvě v koupelně se spíše vyhýbáme. Již malé prostory dokáže ještě více zmenšit a také platí, že je velmi citlivá na nečistoty a vodní kámen, které na ní bývají vidět více než na bílé. Nicméně se černé nemusíme ani v koupelně vzdávat – stačí ji použít na listele nebo menší části obkladu, případně na podlaze či pouze ve formě doplňků. V kombinaci se světlými tóny dokáže udělat z každé koupelny šperk.

canale-m-liso-m_wow-design-1100x618.jpg Celá galerie 26 Zdroj: WOW Design

To, že černá pohlcuje světlo, způsobuje, že prostory se díky ní zdají menší. Na druhou stranu ale může vytvořit pocit, jako by zmizely stěny, a tak získáme pocit nekonečného prostoru. I přesto platí, že v koupelnách, které bývají v našich poměrech poměrně malé, se jí spíše vyhýbáme.

V neposlední řadě ne každému vyhovuje minimalismus a strohost. Naopak vyhledáváme barvy a bohaté vzory. Což může být ošidné, protože zvláště bohaté barevné ornamenty se brzy okoukají.

Černá potřebuje dobrý koncept

Každopádně platí, že černá by neměla koupelnu ovládnout, ale skvěle bude fungovat jako doplněk bílé. Tak se obvykle podaří vytvořit elegantní a nadčasový prostor, který nás bude oslovovat i po mnoha letech.

„Černá dlažba ubírá světlo, proto je potřeba ji v interiéru dobře rozvrhnout. Velmi záleží na tom, jak máme v místnosti umístěná světla, pokud budou směřovat na podlahu, musíme počítat s tím, že tmavá podlaha světlo značně pohltí. Velmi také záleží, zda je dlažba matná nebo lesklá. Lesklá dlažba nebo obklad dodá interiéru pocit luxusu, reflektuje světla, odrazem vytvoří prostor a zvětší ho, matná ho naopak zintimní. Lesklá černá dlažba dokáže vytvořit velmi zajímavé efekty, například v kombinaci s bodovými světly, která vytvoří na podlaze jakési nebe světelných bodů,“ uvádí architekt Michal Janků, konzultant značky Jika.

Černá na podlahu či stěny?

Černá na podlaze v kombinaci s bílým obkladem na stěnách zajistí, že místnost se opticky zvětší. Černá dlažba navíc dodá akcent luxusu.

V případě, že se rozhodnete pro černý obklad, dejte na podlahu světlejší dlažbu, což prostor odlehčí.

Luxusně působí černá mozaika, ať už v podobě listely či svislého pruhu na stěnách. Při vhodném použití se může stát dominantou celého prostoru.

Je černá praktická?

Nesmíme zapomínat, že černá barva bude zdůrazňovat nečistoty. Proto její použití raději volíme tam, kde nepřijde do styku s vodou či mýdlem, jako třeba v okolí umyvadla či sprchového koutu.

„Černou dlažbu bychom neměli dávat do míst, kde se očekává špinavý provoz, jako je například předsíň, nebo terasa, protože na ní nečistoty budou více vidět. Pokud zvolíme černou dlažbu nebo obklad do koupelny, musíme počítat s tím, že na ní bude více vidět například zubní pasta. V potaz bychom měli vzít i tvrdost vody, kdy by na dlaždicích mohl ulpívat vodní kámen, což pak působí našedle. Obecně se lépe bude čistit černý lesklý povrch než matný,“ uvádí dále architekt Janků.

Postačí jen detail

Pokud si nejste jisti, zda černou v koupelně použít, můžete ji vyzkoušet na doplňcích. Nejjednodušší je to na textilu – černé ručníky a předložka vám potvrdí, jak vám tento směr vyhovuje. Také můžete mít černé mýdelky a kalíšky nebo držáky ručníků.

Pokud chcete mít akcent černé v trvalejší formě, černé baterie nevypadají vůbec špatně.

7.6.2019 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist