Horkovzdušný pomocník

Zatímco naši předkové sušili ovoce a houby většinou v troubě, na půdě či přímo na slunci, dnes k tomuto účelu poslouží elektrické sušičky. Na rozdíl od přírodního způsobu umožňují mít celý proces pod kontrolou, díky své několikapatrové konstrukci se také ušetří místo.

Sušičky pomáhají při sušení běžného i exotického ovoce, zeleniny, hub i bylin. Díky jim lze zpracovávat i méně kvalitní zeleninu a ovoce, které by se jinak vyhodilo, dobrých výsledků se dosáhne i při zpracování přezrálého ovoce s vyšší cukernatostí.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

A proč sušit a ne třeba zamrazovat?

Při sušení se v potravinách zachovává až 80 procent vitaminů, v usušeném stavu jsou potraviny dlouho trvanlivé a přitom není potřeba používat žádné konzervační látky. Výdobytky letní a podzimní úrody je tak možné využívat po celý zbytek roku až do příští sklizně. A dětem poslouží třeba sušené banány nebo jablka lépe než čokoládové bonbony.
Princip sušiček různých výrobců je prakticky shodný. Základ tvoří elektrická jednotka s ventilátorem, na kterou se nasazují jednotlivá patra-síta. Těch může být několik málo až 30 – součástí přístroje při nákupu jich obvykle bývá 4-5. Při koupi sušičky je třeba řídit se tím, jakou kapacitu potřebujete. Některé značky totiž nabízejí možnost přikoupit další „patra“, takže můžete sušit více ovoce najednou. Součástí přístroje také mohou být pomocné síťky nebo miska s fólií pro sušení drobných plodů a placek z rozmixovaného ovoce.

Jak se suší? Sacími otvory v základní jednotce se nasává vzduch, ohřívá se na teplotu nastavenou termostatem a soustavou kanálků na obvodu sušících sít se rozvádí do vnitřního prostoru jednotlivých sít. Středovým otvorem sít a víka se část vzduchu vytlačuje ven ze sušičky a část vzduchu se nasává zpět, dohřívá a vhání zpět do prostoru sít. O regulaci teploty sušení se stará termostat, některé modely jsou vybaveny i časovačem, který přístroj po určité době vypne. Obvyklá doba sušení se totiž pohybuje kolem osmi hodin.

Radek Starý
Foto: ETA, OBH Nordica, Najdiservis.cz
27.10.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist