Horizontální žaluzie – pestrá škála rozdílů

Horizontální žaluzie jsou jedním ze základním prvků interiérového designu. Je libo plastové, hliníkové nebo dřevěné? Stačí si pouze vybrat.. A jak na to si povíme v tomto článku. Seznámíme se s jednotlivými typy provedení, materiálů, dekorací a také si řekneme co vše ovlivňuje výslednou cenu. Ale také vzhled, který je přeci až na prvním místě.

115886-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Když jsem se rozhodoval prodávat horizontální žaluzie přes internet, měl jsem v úmyslu nabízet je tak, aby nabídce každý porozuměl, jaké bylo ale mé překvapení, že jsem sám nebyl schopen na první pohled drobné rozdíly nejen zaznamenat, ale současně ani ohodnotit. Prostřednictvím tohoto článku bych Vám chtěl udělat velice jednoduchý avšak jak se domnívám poměrně vyčerpávající přehled.

Horizontální žaluzie slouží k zastínění oken a díky natáčení lamel je možné i ovlivňovat intenzitu slunečního toku. V současné době se také rozmáhá veliká obliba žaluzií v kombinaci se závěsy.
Žaluzie se dělí na interiérové a meziskelní. Meziskelní jsou převážně určeny do starých dvoukřídlových oken a interiérové jsou přichycené na rám, či jinak vně okna.
Všechny (většina) se mohou vyrábět v šířkách lamel 25 mm, 25 mm celostínící (tzn.: lamely se úplně překryjí) a 16 mm.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Lamely 16 mm jsou krásné na pohled, ale vyrábějí se u většiny firem jen v několika barevných provedeních a jejich dvě slabiny jsou cena a při vytažení velký balík lamel (a také již zmíněný malý výběr barev).

Dále se horizontální žaluzie dělí podle ovládání na řetízkové a šňůrkové. Řetízky mohou být v různých barvách a tloušťkách, ale zpravidla jsou vždy ve stejné poloze. Naproti tomu provázky mohou být umístěny z boku nebo ze předu a taktéž mohou být tlusté nebo tenké a v různých barvách. I když provázky jsou ve většině případech bílé.

Interiérové provázkové žaluzie a meziskelní se nejčastěji používají pro dřevěná okna, řetízkové jsou naopak využívány pro okna plastová, hliníková a dřevěná eurookna.
Řetízkové žaluzie se dále mohou dělit podle vnitřního mechanismu (to bych ale zašel příliš daleko) a podle designu a materiálu horní lišty.

Například žaluzie Isotra se dají koupit v provedení lišt z plechu (Isotra Standard) dále v provedení z extrudovaného luxusního hliníku (Isotra Clasic) a nebo v kombinaci. Horní profil z hliníku, spodní z plechu (Isotra Variant).

Nemusím připomínat, že v tomto případě vždy rozhoduje cena. Další variantou jsou žaluzie Isolite a Isolite plus – různý design horní lišty, hliník a vyšší cena.

Veškeré horizontální žaluzie mají celou škálu barevných odstínů lamel, a dokonce mohou mít i tzv. lamely v barvě dřeva (imitace). Imitace doporučuji, protože oproti dřevěným žaluziím jsou mnohem levnější.

Barevně mohou být řešeny i horní lišty žaluzií, ale v ceně se to většinou projeví cca 10% přirážkou.

Dřevěné žaluzie (Woodlite) jsou prováděny ve dvou provedeních. Řetízkové a provázkové. V tomto případě jsou ale provázkové těmi dražšími. Řetízkové mohou být prováděny v lamelách o šíři 25 nebo 50 mm a materiálem je česká lípa, žaluzie je opatřena krycí lištou. Provázkové mají pouze 50 mm široké lamely, zato kromě české lípy mohou být vyrobeny ještě ze dřeva abachi. Místo horní lišty je dřevěný truhlík a celý provázkový mechanizmus působí příjemným retro-dojmem. U dřevěných žaluzií je opět jako u lamel 16 mm největším problémem balík vytažených lamel, který svou tloušťkou může (pokud se s tím dopředu nepočítá) výrazně zastínit oslunění bytu.

Žaluzie je možné vyrobit i v atypickém provedení, ale v tomto případě je nutné vždy přizvat odborníka.

Žaluzie a rolety – inspirativní fotogalerie

Co se týče cen, nejlevnější jsou klasické provázkové žaluzie bílé. Řetízkové jsou o něco dražší. Opět ušetříte, pokud Vám budou stačit plechové lišty (většina firem ani jiné nedělá). Hliník je dražší a pokud šáhnete po nejlepší kvalitě jakou je bezesporu Isolite plus, nemůžete se divit, že za okno trochu připlatíte.

Připlácí se i za provedení celostínící, nebo 16mm (cca 10%) ale i za barevné horní lišty. Barvy a tloušťky řetízků se naopak v ceně nikterak neprojeví. Imitace dřeva lamel je opět o něco dražší, stejně tak jako některé perleťové lamely. U dřevěných žaluzií bych měl asi napsat, že cena už není důležitá, ale opak je pravdou.

 

30.3.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist