Hodiny jako praktický i designový doplněk

Hodiny jsou užitečnou dekorací, která by neměla chybět v žádném interiéru. Jsou k dostání v tolika různých provedeních a barvách, že si z nich určitě vyberete. Ukážeme vám, že se dají najít hodiny doslova do každého stylu. 

hodiny-3-1100x618.png Celá galerie 16 Zdroj: shutterstock.com

O současné době se říká, že je příliš uspěchaná. A protože s tím asi nic nenaděláme, nezbývá nám nic jiného, než být nejen neustále v obraze, ale být i ve správný čas na správném místě. A uznejte, že to bez pořádných hodin nejde.

Hodiny nás provázejí po staletí

Stroje na měření času nás provázejí od nepaměti. Mechanické hodiny pocházejí ze 13. století a vznikly v anglických klášterech. Luxus malých hodinek s pružinou, které se daly nosit v kapse, si mohli lidé užívat až o 200 let později.

Nicméně až v 19. století se stalo přesné měření času běžnou potřebou a hodiny či hodinky se začaly vyrábět ve velkém. Od té doby neodmyslitelně patří také do každého interiéru. A přestože jsou k dostání i v digitální verzi, ta nikdy nepředčila krásu těch klasických, ručičkových.

Na hodiny byste měli pořádně vidět

Bez nástěnných hodin se většinou člověk neobejde, ale i v tomto případě stojí zato si předem rozmyslet, do jak velké místnosti je chcete pověsit, v jakém stylu je zařízená a jakou tam mají hrát roli.

Říkáte si, že je to jasné, protože mají přece ukazovat přesný čas? Jenže kromě toho jde i o to, jestli si chcete na zeď pověsit jen nenápadný doplněk, nebo toužíte po dominantním designovém prvku. Obecně se dá však říci, že by hodiny měly být tak velké, abyste z kteréhokoli rohu v místnosti na ně dobře viděli a byli schopni určit přesný čas. To platí zvláště v tom případě, že si od nich slibujete především to, že budou plnit svoji hlavní, praktickou úlohu.

Plastové, kovové, dřevěné nebo samolepicí?

Pokud jste se rozhodli povýšit hodiny na stylovou dekoraci, často ustoupí jejich původní funkce do pozadí a důraz může být kladen spíše na tvar, styl a materiál, z něhož jsou vyrobeny.

Hodiny sice mohou být kontrastním prvkem, ale vhodnější je, když je přizpůsobíte stylu, v němž je ostatní zařízení místnosti. Nejčastěji bývají vyrobené z plastu, výjimkou však nejsou ani hodiny kovové nebo dřevěné. Mohou být také různě dekorované nebo součástí obrazu či zrcadla. A najdete i hodiny, které ani nemají číslice.

Čtěte také:

Stále oblíbenější jsou také hodiny samolepicí. Jejich výhodou je, že si velikost i tvar kreativně přizpůsobíte podle místa na stěně a dalších specifických podmínek.

Inspiraci, jaké vybrat, najdete v naší galerii a dejte nám do diskuze vědět, jaké hodiny byste si zvolili vy.

text: Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com

29.7.2022 2:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist