Hodinový manžel nebo řemeslník? Jak nenaletět

Když chybí v domácnosti šikovné mužské ruce, nezbude nic jiného, než si sjednat pomoc. Nabízí se přivolat řemeslníka nebo se obrátit na velmi populární službu zvanou hodinový manžel, který by měl zpravidla vyjít o něco levněji.

shutterstock_551869306-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Hodinového manžela – placenou verzi dříve rozšířené sousedské výpomoci voláme ve chvíli, kdy potřebujeme nějaké drobnější práce nebo opravy – od smontování nábytku přes výměnu zámku až po opravu kapajícího vodovodního kohoutku. Jejich největší výhodou je, že dokážou zastat mnoho různých činností, na které bychom potřebovali hned několik řemeslníků.

V případě, že potřebujete odborný zásah, obraťte se raději na vyučeného řemeslníka. Sami si spočítejte, zde se vyplatí ušetřit za neodborný zásah a riskovat náklady na zjednání nápravy. Zvlášť u větších pracích se vyplatí udělat si poptávku u několika subjektů. A zajímejte se také, zda je firma pojištěná pro případ způsobení škody.

Pokud chcete na službách řemeslníků ušetřit a oprava nebo práce se dají odložit, počkejte na chladnější období. Zatímco řemeslníci bývají v létě maximálně vytíženi a často se u nich setkáváme s dlouhými čekacími lhůtami, v zimě lze narazit u poptávaných služeb na výhodnější podmínky.

Jak poznat šikovného pracanta?

Z aktuálního výzkumu agentury STEM/MARK pro Raiffeisen stavební spořitelnu vyplývá, že lidé shánějí pomoc řemeslníků hlavně přes osobní známosti: 59 % dá na doporučení svých blízkých, 56 % využívá osvědčených kontaktů. Nejčastějším důvodem, proč poptávat služby řemeslníků, jsou revizní kontroly (46 %), drobné stavební úpravy (42 %) nebo urgentní opravy havárií (39 %).

I přesto, že každý ví, co hodinový manžel je, ten samý průzkum ukázal, že v porovnání s řemeslníky je zkušenost se službou hodinového manžela ve velmi nízká, jen asi 5 %. Dostupnost řemeslníků je podle dotazovaných lepší v Čechách, horší na Moravě a v Praze.

Rivalita nebo boj?

Rozmanitost nabídky služeb hraje „manželům“ do karet a řemeslníci částečně přicházejí o své tradiční zakázky. Řemeslníci proto loni vytáhli proti hodinovým manželům, kteří jim údajně fušují do řemesla. Třeba při opravě elektřiny bez potřebné kvalifikace mohou hodinoví manželé ohrozit nejen sebe, ale i své zákazníky. A takových situací je více.

Jenže o tom, kde končí práce hodinového manžela a co už je úkol pro řemeslníka, nemá jasno ani česká legislativa. Připravuje se proto novela živnostenského zákona, která by situaci vyjasnila.

Při rozhodování, jestli bude odpovědí na váš problém řemeslník nebo hodinový manžel, se zatím řiďte jednoduchým pravidlem – drobné opravy v nejkratší době zastane hodinový manžel a specializované práce svěřte do péče řemeslníkům nebo firmě, která dokáže nabídnout specialisty z různých oborů.

Tipy, jak nenaletět:

  • Při hledání řemeslníků můžete použít internetové poptávkové systémy. Neměli byste ale zapomenout ani na reference, a to jak z internetových stránek, které sbírají nezávislá hodnocení, tak doporučení od známých.
  • Nepodceňujte vypracování rozpočtu. Nabídka by měla obsahovat položkový rozpočet, který si důkladně prostudujte. Pokud bude obsahovat zkratky či pojmy, kterým nerozumíte, nestyďte se zeptat, co znamenají. Důležitý je výběr a množství materiálu, jaké činnosti jsou účtovány hodinově a jaké projektově. Každý detail by měl být jasný a vyčíslený.
  • Než ústní smlouva vám v případě reklamace pomůže pouze písemná. Měla by zahrnovat obsah prací, termín dokončení, délku záruky a způsob řešení reklamací. Může obsahovat i lhůty odstranění nedostatků a sankce za nesplnění termínů. Na internetu najdete řadu příkladů vzorových smluv o dílo.
  • Dbejte na použité materiály a komponenty při práci. Nejste-li si jistí v kramflecích, vezměte si na pomoc známého, který se v problematice lépe orientuje, a aktivně se zajímejte o možné alternativy.
  • Při větších opravách či stavebních pracích si sjednejte dozor, který je ohlídá za vás.
  • V případě reklamace neotálejte a požadujte odstranění závad ihned, ještě než zaplatíte konečnou cenu. Kompromisem může být i sleva z ceny.
  • Řada prací, které můžete doma potřebovat, vyžaduje odbornou kvalifikaci (zejména co se týká elektřiny a plynu). Nikdo bez patřičného oprávnění by je správně neměl vykonávat. Pokud máte pochybnosti o odborné způsobilosti vašeho dodavatele, chtějte vidět jeho oprávnění či certifikaci.
  • Soudní znalci pomohou, když řemeslník hraje mrtvého brouka a nereaguje na požadavky reklamace. S posudkem znalce se můžete obrátit na soud, který vám pomůže zjednat nápravu. Lidé, kteří už u řemeslníků něco reklamovali, by podle aktuálního průzkumu stejnou situaci řešili primárně žalobou.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

12.1.2017 5:13

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist