Hnojení zahrady na podzim

Zima je za dveřmi a vy stále nevíte, jak ulehčit rostlinám její přečkání? Zkuste hnojiva. Žádný zkušený zahrádkář by na ně neměl zapomínat, jen tak si totiž zajistí bohatou úrodu i rozkvetlou zahradu v příštím roce. Co, jak a čím tedy na podzim pohnojit?

150120-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Nejdůležitější je respektovat základní termíny a od podzimu do jara hnojit především organickými hnojivy, vápníkem, fosforem, draslíkem nebo hořčíkem. Takové hnojení totiž slouží k zásobení a živení rostlin v chladných měsících, vylepší fyzikální vlastnosti půdy a chrání rostliny před mrazy.

Hnojení zahrady na podzim: hnojení jádrovin a peckovin

Hnojit na podzim můžeme jádroviny a peckoviny a stejně tak i drobné ovoce. Na záhony je výborný například slepičí trus, který by ale měl být zkvašený a rozředěný. Na dřeviny a trvalky se hodí kompost a mezi trsy jahod se nebojte rozložit hnůj.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Pro růst je výborný dusík, nic se ale nesmí přehánět, proto se řiďte pokyny na obalech hnojiv a radami zkušených odborníků nebo prodavačů ve specializovaných obchodech a zahrádkářstvích. Pokud to s dusíkem přeženete, budou sice stromy bujně růst, úroda už ale tolik uspokojivá nebude.

Pozor na chloridy, které jsou často obsaženy v draselných hnojivech a na které je například drobné ovoce citlivé. Stejně tak chloridy příliš nesvědčí třešním nebo vinné révě, která je vůbec na hnojení náročnější. Na chloridy proto dávejte pozor i při hnojení močůvkou.

Způsob hnojení zahrady na podzim

Věnujte pozornost i způsobu, kterým stromy hnojíte. I když se může zdát, že nasypat hnojivo co nejblíže ke kmenu stromu, je takřka ideální způsob, není tomu tak. Takhle pohnojíte maximálně kmen, ale výživné látky se nedostanou tam, kam je nejvíce třeba, tedy ke kořenům. Rozhoďte proto hnojivo spíše rovnoměrně po celé ploše, která se pod stromem nachází.

Aby se dostalo hnojivo i do spodních částí půdy, a to především u větších a košatějších stromů, nebojte se vykopat rýčem půlmetrové díry. Do těch bez obav nalijte i 5 litrů roztoku hnojiva. Počkejte si ale na čas po dešti, nikdy nehnojte, pokud je půda suchá.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Hnojení zahrady na podzim: hnojení jahod

Hnojíte-li jahody, dejte opět pozor na příliš chloridů a nehnojte přímo samotné rostlinky. Spíše hnojivo či roztok rozhoďte mezi řádky, aby se živiny přirozenou cestou dostaly ke kořínkům rostlin.

Nezapomeňte ani na okrasné rostliny. Těm na podzim dopřejte především minerální hnojiva s draslíkem a fosforem. Nevynechejte ani trávník, kterému dobrou službu prokáže i dobře zetlelý kompost.

Poptejte se u odborníků

Pokud si nejste s hnojením jistí, nebojte se poptat odborníků a nakoupit směsi přímo určené pro trávníky, okrasné trvalky nebo dvouletky, či přímo na ovocné stromy. Nikdo se zahradníkem automaticky nerodí, proto než se do něčeho pustíte, nebojte se zjistit co nejvíce podrobností. Lepší nehnojit vůbec než zbytečně přehnojit.

Další článek z rubriky Zahrada a květiny:

Martina Tlachová
Foto: Zahrada-relax-recepty, Biograss.net, How stuff works, Mlive.com, Aggie-hurticulture

25.9.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist