Hmyzí hotel – úkryt pro užitečný hmyz může být doma vyrobený i designový

Stále více se nám daří ze svých zahrad vytlačovat hmyz. Jenže s tím obtížným se zbavujeme také toho užitečného, který je šikovný pomocník. Jak hmyz do zahrady zase vrátit? Pořiďte si hmyzí domek, poradíme, jak na to.

shutterstock_1139786765-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: shutterstock.com

Hustý zelený trávník bez jediného plevele, na kterém by včelka našla potravu, pečlivě uklizená zahrada, žádné hromádky kamení či staré trávy, kam se může ukrýt užitečný hmyz, záhonky překypující krásnými plnokvětými kultivary, které jsou atraktivní pro oko, ale už ne tak pro opylovače. Tak vypadá ideál současné okrasné zahrady – krásné místo bez života. Pokud byste chtěli život na zahradu vrátit, čtěte dále.

Zahrady bez života. Nový trend?

Současné zahrady jsou pečlivě upravené bez jediné chybičky a často zapomínáme, že tím vlastně ničíme přirozený a vyvážený ekosystém. Často zahrazujeme přirozené migrační cesty drobným živočichům – ježci, žáby či jiní obojživelníci nedokážou překonat podezdívky plotů či najít bezpečné úkryty, kde by mohli přečkat zimu.

Chemické postřiky zahubí i hmyz, který by pomáhal v likvidaci toto škodlivého. Například škvoři či berušky si pochutnají na mšicích a sviluškách, ježci a ropuchy zase rádi zobou slimáky a žravé larvy. Včely a motýli zase opylují stromy a květiny. Hmyz také slouží jako potrava ptáčkům, které sice v zimě krmíme, ale v sezoně jim bereme přirozené zdroje potravy – hmyz a larvy.

Stále více lidí si uvědomuje, že je třeba přístup k přírodě změnit a snaží se život do zahrad vrátit. Přírodní zahrady a ekologický způsob hospodaření se pomalu dostávají do popředí zájmu. Mnohdy jde o sisyfovskou snahu, protože sousedi jejich úsilí maří tím, že pokračují v neustálém zušlechťování. Nicméně je potřeba začít u sebe a k jednomu ostrůvku se časem připojí další, až vznikne velký ostrov.

Je ale nutné si uvědomit, že než se ekosystém chemicky ošetřované zahrady vrátí do přirozené rovnováhy, bude to nějaký rok trvat. Nenechte se proto odradit.

Malá divočina

Abyste vrátili do zahrady život, ponechejte alespoň jednou její malou část v divokém stavu – nechte ji zarůst divokými keři a snižte tam frekvenci sečení trávy na interval 2–3x v roce. Nanoste hromadu kamení či cihel, nahrňte část shrabaného listí ze zbytku zahrady, vytvořte hromádku klacků z prořezávek. Tak vytvoříte místo, kde se bude hmyzu, ježkům či obojživelníkům dobře žít.

Pro ptactvo je důležité vybudovat zákoutí, ve kterém je mnoho neprostupných, hustých keřů a stromů. Ptáci tam tak mohou v klidu stavět svá hnízda a nemusí se bát svých predátorů. Vhodné je použití keřů a stromů, které zároveň slouží i jako zdroj jejich potravy jako například bez černý, hloh nebo kalina.

Pro hmyz jsou lákavé trvalkové záhony. Při výběru rostlin dejte přednost původním odrůdám, protože některé druhy hmyzu – například čmeláci, nedokážou plnokvěty opylovat. Vysaďte motýlí záhon, na trhu najdete různé druhy vhodných semenných směsí pro různé podmínky.

Čtěte také:

Ubytovna pro hmyzáky

Hmyzí ubytovny můžou vypadat různě – od malých domečků až po hotely. Důležité je, aby obydlí bylo vyrobeno z různorodých materiálů – nejčastěji ze stébel rákosu, převrtaných bezových větviček a polínek. Vyzkoušejte různé druhy dřev, ale klidně i materiály jako navrtané cihly. Čím větší budou mít hmyzáci výběr, tím lépe. Myslete také na to, aby dutinky byly dost hluboké, protože by v nich měli mít možnost přezimovat.

Na stavbu raději použijte staré dřevo, ve kterém se jim bude líbit mnohem více. Můžete použít třeba i staré ztrouchnivělé trámy z bouračky. Materiál by neměl být nijak ošetřený, když už tak pouze kostra domku, do kterého ubytovací materiály rovnáme. Pak použijte pouze ekologické vodou rozpustné barvy.

Jestli si na jeho stavbu netroufáte, drobní výrobci už nabízejí různé designové varianty hmyzích hotelů – od těch nejmenších po větší. A mnohé uspokojí i ty, kteří kladou velký důraz na design.

Domek umístěte do klidného koutu zahrady, protože i hmyz má rád své soukromí. Ozdobou se může stát třeba v trvalkovém záhoně, kde má blízko k potravě. Nebo ho postavte v klidném a ničím nerušeném koutku mezi domácími druhy keřů či stromů.

Vždy ale pamatujte na to, že zahrada musí být lákavá nejen jako útočiště, ale musí také poskytovat dostatek potravy. Bez dostatku potravy si na zahradu jen těžko nalákáte druhy živočichů, kteří by vám mohli pomoci s nastolením ekologické rovnováhy na vašem pozemku.

Inspiraci, jak by takový hmyzí hotel mohl také vypadat, najdete v naší galerii:

text: Kateřina Šedivá, foto: Shutterstock.com

9.8.2022 2:00 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist