Hliníková střecha

Kdo staví nebo rekonstruuje domek, chatu či chalupu, určitě se nevyhne rozhodování o typu střešní krytiny. V této souvislosti bude hledat odpověď na spoustu otázek. Kolik vše bude stát, zda mu zvolenou krytinu schválí úřady, jak těžká může být střecha vzhledem ke krovu, jak dlouho vydrží, jak bude vypadat a co s následnou a nezbytnou údržbou…?

112728-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Traduje se, že český stavebník je velmi konzervativní. Zaručeně nejlepším a staletími prověřeným materiálem je pro něj cihla, na fasádu břízolit a nad hlavu jedině taška. Moderní stavební technologie však nabízejí spousty jiných konstrukčních a materiálových řešení. Zamyslíme – li se například nad důležitou vlastností, tedy životností, pak se vyrábějí a používají střešní krytiny s vrozenou „nesmrtelností“. V tuhle chvíli máme na mysli hliníkové střechy .

Nesporné přednosti

Dnes už se stalo samozřejmostí, že výrobky dodávané na střechy zaručují vodonepropustnost, zdravotní nezávadnost a přiměřenou záruku kvality. Konečné rozhodnutí projektanta či investora však ovlivňují i další vlastnosti vlastnost materiálu. Hliníkové výrobky Prefa s váhou od 2,3 do 2,6 kg/m2 jsou mezi střešními krytinami jasným favoritem. Přesto – jen velmi málo střech zůstane po dobu životnosti beze změn. Hliníková střešní krytina přežije desítky let.

Velká fotogalerie střech

Posuďte sami. Padesátiletou střechu nejprve „provrtaly“ televizní, později se na ní usadily satelitní antény, nové komíny plynového topení, zvlášť v poslední době střešní kolektory. S využitím půdních prostor pro bydlení se objevily vikýře a střešní okna, prostupy pro výdechy kanalizace a odvětrání digestoří… Buďme upřímní, hliníková střecha je v porovnání s pálenou krytinou sice dražší, s materiálem si navíc „nepohrají“ kutilové.Pořízením ovšem získáte netradiční typ střechy s řadou předností.

 
Kdo řeší, nezaváhá

Většina střešních krytin má hmotnost 30 – 40 kg na čtvereční metr, zatímco střecha z hliníku jen přibližně 2 kg. To je výhodné zvláště u starších objektů, které mají už narušené střešní vazby a podklady. Přesto na ně lze lehkou hliníkovou střechu snadno položit. Střechy z tohoto materiálu dokonale ladí s přírodou, jejich barva není výrazná. Vyrábějí se podle přání zákazníka nebo v přírodním provedení. Nejžádanější odstíny jsou hnědý, červenohnědý, červený, bílý a zelený. Výhodou je možnost komplexnosti služby – nařezání jednotlivých dílů střešní krytiny podle nákresu dané střechy i dodávka spojovacího materiálu – hřebíků a nýtů a kompletačních klempířských prvků jako jsou hřebenáče, štítové lemování, střešní okna a vikýře, padáky, oplechování komínů, okapy, úchytky na hromosvody – vše ve stejné barvě jako střešní krytina. Ve srovnání s ostatními střešními krytinami je zmíněná hliníková střecha cenově velmi zajímavá. Hliníková střešní krytina nevyžaduje nové podloží z dřevotřísky či vyschlých prken, ale využije se stávající dřevo a tím odpadají další finanční náklady. Krytina je zdravotně nezávadná.

Foto PREFA
Pavel Hluchý
14.2.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist