Hledík, krásná květina

Hledík, květina krásná a atraktivní svým vzhledem, upoutá zvláště děti. Květy se podobají lvím nebo kočičím tlamičkám a když je vytrhneme, můžeme pusinky otvírat a zavírat

Žabičky nebo tlamičky se správně jmenují hledík větší (Antrirrhinum majus) a spadá do čeledi krtičníkovitých. Tato (u nás) letnička, původem ze Středomoří, miluje vápenatou, propustnou, výživnou půdu, teplo, sluneční paprsky a přiměřenou závlahu. Potom je obsypaná pestrými květy, které se postupně otevírají, což prodlužuje dobu, kdy se z květů těšíme.

Trubkovité květy s pyskem jsou dlouhé a proto se k pylu dostanou jen čmeláci. Bílé, červené, modrofialové, žluté, růžové a oranžové květy tvoří hustý hrozen. Po odkvětu vytváří vejčitou, mnohosemennou tobolku s černě lesklými plody.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Zahradní hledíky se dělí do mnoha odrůd. Vyšší typy (až 100 cm) ze skupiny Majus jsou vhodné k řezu, chlubí se plnými i jednoduchými květy, odrůdy F1 je mají zvlněné. Pokud pečlivě odstraníme dolní listy, vydrží ve váze poměrně dlouho. Nižší odrůdy ze skupiny Nanum se zase dobře větví a půvabně lemují záhony. Husté porosty vytvářejí nízké (do 20 cm) hledíky řady Pumilum.

Aby přes léto hledíky bohatě kvetly, musíme je připravit již na jaře. Drobná semínka vyséváme v únoru a březnu pod sklo nebo do studeného pařeniště, kde vyklíčí při teplotě okolo 19°C. Vyséváme řídce, často větráme a vlhčíme velice opatrně. Protože jsou dost náchylné na padání klíčních rostlinek, vyplatí se koupit předpěstované sazenice. Ač ze Středomoří, dobře se vypořádají se slabými mrazíky-sazenice lze na záhon vysazovat již v dubnu. V chráněných místech občas samy vysemení a vyrostou.

Jindřiška Kodičková
Foto Jindřiška Kodičková

25.6.2008 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist