Hledáte vhodné povlečení? Lůžkoviny bez námahy? Pro děti?

Jaké vybrat lůžkoviny tak, abyste nemuseli žehlit, aby dobře vypadalo, bylo pohodlné a aby třeba nedráždilo vaše alergické díte? Zkuste náš jednoduchý přehled dostupných druhů lůžkovin.

127509-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Současná doba klade velké nároky na čas. Proto mějme na paměti nejen barvy a vzory lůžkovin, ale i jejich snadnou údržbu.   době se klade důraz především na jednoduchou údržbu, jinými slovy:

TIP: vybírejte tak, abyste nemuseli žehlit!  Neznamená to, že musíte zákonitě hledat nějaké speciální materiály, ale prostě uvažujte o tom, jak vámi vybrané lůžkoviny budou vypadat, pokud na ně žehličkou ani nesáhnete. Jinak řečeno: některé materiály vypadají hezky i zmačkané. A náš tip?

TIP: ze zkušenosti bychom mohli doporučit len. Vypadá dobře i zmačkaný a je měkký a pohodlný.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie povlečení

A hledáte lůžkoviny pro děti? PAMATUJTE na alergie a volte speciální materiály, které mají označení „vhodné pro alergiky“.

A jaké lůžkoviny zvolit? Vyberte si samy!

Povlečení z bavlny:

Je nutno žehlit, příjemné na dotek většinou je možno prát na 60°C. Praní na vyšší teplotu a žehlení zvyšuje hygieničnost tohoto povlečení.

Povlečení z bavlněného krepu:

Není nutno žehlit, většinou stačí vyprat na 40-60°C, lehce odstředit a pak jen vyrovnané nechat uschnout. Krepová úprava zabraňuje zmačkání. Velmi dobře saje pot.

Povlečení z flanelu:

Je zpravidla nutno žehlit, působí subjektivně tepleji, po vyžehlení vydrží déle hladké než bavlněné povlečení, jeho hustota lépe chrání přikrývku a polštář. Je považováno za nejlevnější luxusní povlečení.

Povlečení ze saténu:

Nutno žehlit. Satén je tkanina v atlasové vazbě. Bavlněný satén má lesklou povrchovou úpravu, která mu dodává luxusní vzhled, zároveň jde o velmi příjemný materiál, je však náchylný k drobným poškozením. Saténové povlečení je velmi příjemné v letních měsících, kdy příjemně chladí.

Povlečení z nežehlivého saténu:

MAKO-satén, není nutno žehlit. Speciální zušlechťovací postup při tkaní zaručuje vyšší lesk tohoto materiálu a zároveň i zvýšenou odolnost tkaniny proti opotřebení. Má nemačkavou úpravu.

Povlečení lněné:

KANAFAS – dnes již měkčí a přizpůsobivější. Čím častěji budete lněné povlečení prát, tím více bude měknout.
Povlečení z damašku: velmi kvalitní bavlněné povlečení, většinou patřilo k základní výbavě nevěsty.

Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů

Povlečení z hedvábí: Luxusní povlečení z přírodního materiálu. Velmi lehké, s dlouhou životností nepodléhající módním trendům. Jeho kvalita velmi závisí na druhu použitého hedvábí.

TIP: zkontrolujte zemi původu

U výrobků pocházejících z EU popřípadě USA máte jistotu, že povlečení je skutečně vyrobeno z materiálu, který je deklarován, a při výrobě byla použita nezávadná barviva. Nezapomeňte, že v povlečení strávíte 1/3 svého života a jakékoli závadné látky mohou ohrozit vaše zdraví. V EU je u textilních výrobků tolerováno méně než 5% jiných vláken než je uvedeno na etiketě. Jak pro úpravu tak pro barvení jsou v EU používány pouze chemikálie, které prošly testy a nepoškozují zdraví. Bohužel dnes nalezneme na našem trhu i povlečení, která jsou dovážena z Asie, kde se o přísných normách nedá hovořit.

Další informace a inspirace ve článku Jakou chcete ložnici? Vyvarujte se chyb!

Red.
Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů SOS

Foto: ecomamma.cz, zaclona.cz, abysevamhezkyspalo.cz

26.2.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist