Hledáte světlo? Lustr? Z více než tisíce žárovek?

Jak vypadá lustr složený z více než 1200 žárovek? Všechny pochopitelně nesvítí, do elektrické sítě je zapojená jen jedna, ale přesto se nabízí otázka pátrající po tom, zdali se jedná o výstřednost a nebo např. o elegantní zpracování nepotřebných žárovek. Co si myslíte?

Lustr „The What Watt“ je dílem mladého britského designéra jménem Tim Fishlock. Zlí jazykové by mohli říct, že se tvůrce na sebe snaží jen a pouze upozornit a že skládat lustr z tak velkého množství dnes již nepotřebných žárovek, je prostě manýra, exhibicionismus a nebo zkrátka sebepropagace.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Tři klíčová slova: lustr, světlo a ohromný počet žárovek

Na jednu stranu mají kritici pravdu a sice v tom, že výroba takového lustru, jakým je The What Watt, je nesmírně pracná a tím pádem i v důsledku také drahá. Na stranu druhou ale není možné přehlédnout skutečnost, že lustr The What Watt je nabízen jako dílo výtvarné hodnoty bez ambice pro zařazení do sériové výroby. Je ho možné chápat jako sochu, která je určená k zavěšení na strop a kromě své pohledové kvality nabízí ještě praktickou roli a sice světlo.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Ohromný počet žárovek,  který tento lustr používá, nepředstavuje stejně tak ohromující spotřebu elektrické energie. Samotné světlo vydává jen centrální zdroj a ostatní žárovky slouží jako stínítko. A protože se jedná o žárovky nefunkční a tedy určené k vyhození, je možné označit lustr The What Watt jako výrobek recyklující nepotřebný a „mrtvý“ materiál, díky čemuž je na místě označit lustr The What Watt slovem ekologický.

Mírně nepraktický

Lustr The What Watt vyžaduje speciální instalaci a velké množství místa. Těžko si tento „objekt“ představit např. v garsoniéře. každá jedna žárovka visí na svém lanku a před uvedením lustru do provozu je potřeba všechna tato lanka pevně ukotvit. Lustr The What Watt je tedy možné si představit nejen ve velkometrážních bytech s vysokým stropem, ve velkých rodinných domech, ale také ve veřejných prostorách typu galerie či muzea.

Další zajímavosti a inspirace ve článku Horká inspirace v zimě a luxusní bydlení
Red.
foto timfishlock.com

11.2.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist