Hledáte stylový interiér?

Uspořádání obytného interiéru poměrně srozumitelně mluví o tom, kdo v něm žije. Jinak vypadá byt armádního důstojníka a jinak humanitně orientovaného intelektuála. Ale možná si budou překvapivě podobní. Vždyť pořádku milovný autoritativní voják – důstojník, může třeba právě ve svém bytě chtít prožívat opak toho, co v zaměstnání a jeho soukromí tak může mít velmi ležérní podobu, kterou bychom chtěli přisoudit spíše někomu umělecky či bohémsky zaměřenému. Pokud by se někdo chtěl svému interiéru s tímto vědomím věnovat, pak se jistě začne potýkat s otázkou „stylu“. Znáte jméno Jasper Morrison?

124873-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Aby měl interiér „svůj styl“, musí mít v prvé řadě styl ten, kdo ho vybavuje. Právě on vybírá jednotlivé zařizovací předměty, ze kterých skládá mozaiku budoucího interiéru. Podmínkou je vědět, co budoucímu uživateli vyhovuje a nebo alespoň, co se mu vyloženě příčí a toho se pak vyvarovat. Jak ale zajistit, aby vybavení bytu spolu takříkajíc „ladilo“ ? Aby mělo „styl“ ? Pochopitelně, že neexistuje žádná jednoznačná odpověď. Ale nějaká řešení určitě jsou, tedy minimálně jedno: vybavte si byt nábytkem od jednoho autora.  Ptáme se tedy vlastně podruhé na jedno a to samé:

„..znáte jméno Jasper Morrison?“
Každý umělec má svůj charakteristický rukopis, který je v případě výrazné tvůrčí osobnosti poměrně snadno čitelný. Známe to z hudby, kdy „styl“ jedné skupiny jasně identifikujeme a můžeme tím pádem současně říct, že třeba právě ta skladba, kterou sice neznáme, ale která hraje z rádia, je jednoznačně skladbou oné uvažované skupiny. Stejně tak je to s nábytkem, nebo s interiérovým vybavením. I tady si jsou např. křesla nějak podobná –  dejme tomu s pokojovou stěnou a jednoduše se k sobě lidově řečeno „hodí“.
Nesou zmíněný rukopis svého autora, mají jeho poetiku a ta pak podobným způsobem, jako příjemná či dramatická hudba, láká své potenciální zákazníky, kterým je taková poetika či výraz vlastní, přitahuje je a chtěli by v něm bydlet.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Vybrali jsme pro ilustraci některé zařizovací předměty designéra Jaspera Morrisona (nar.1959), který patří mezi stálice a dávno renomované autority světové scény. Jeho návrhy je možné v ČR získat např. prostřednictvím firmy Vitra Koncept sídlících v Praze 7.

Jasper Morrison rozhodně „styl“ má a pokud vám vyhovuje, pak není relativně nic jednoduššího, než si zařídit např. obývací pokoj „stylem Morrison“.

Karel Holý
Foto Vitra Koncept

24.1.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist