Hledáte klasický nábytek, nebo nábytek „s patinou“?

Podle prodejců interiérového vybavení existují v zásadě tři druhy zájemců. Jedni jsou „konzervativní“ a chtějí „klasiku“, druzí naopak hledají „designový“ nábytek a třetí se pohybují někde mezi tím. Pro všechny je na tuzemském trhu spousta vhodných řešení. Problém ale mohou mít ti, kteří si představují klasický interiér, plný nového a zároveň staře vypadajícího nábytku. Hledáte také „nábytek s patinou“ ?

125024-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Prodejci zmiňované „klasiky“ se na našem trhu prezentují v prvé řadě zcela novým a zároveň nově vypadajícím nábytkem, pro který by hodilo spíše označení „replika“ než „klasika“. A i repliky mohou být dvojího druhu, buďto tedy zcela nové a nebo takové, které mají speciální povrchovou úpravu a působí dojmem opotřebovanosti. Jinak řečeno, mají patinu, která se dociluje celou řadou technik, ale v zásadě se o nich hovoří jako o „patinovaném“ nábytku.

A co vlastně hledáte vy? Romantiku? Nábytek s patinou?

Patinovaný nábytek, a takové označení se používá i v zahraničí, často pak pro „venkovský – rustikální“ nábytek, má svou zvláštní romantickou atmosféru. Jsou to vlastně takové filmové kulisy, které vytvářejí příjemnou iluzi o době sice dávno minulé, ale o době, v níž bylo vše tzv. lepší, bezproblémové a blíže k přírodě. Víte, že mnozí psychologové hovoří o flustraci z moderní – odcizené – doby, kterou si lidé kompenzují třeba právě vybavením bytu ve stylu „natura“ nebo „country“?  Projevuje se tak zcela podvědomě a automaticky lidská potřeba obklopit se něčím, co k nám zcela neodmyslitelně patří a pochází z míst, odkud pocházíme i my. Tím místem je pochopitelně příroda a naší potřebou je pak obkládat si stěny dřevem, používat přírodní materiály a nejlépe ty, které vypadají „poctivě“ a jejichž přírodní povaha je na nich vidět na první pohled.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Jak se efektu patiny dosahuje?

V zásadě se jedná o speciální povrchové úpravy. Nábytek se např. voskuje, čímž získává sametový matný povrch. Velmi často je nanesená barva, lak či jiná úprava záměrně poškozena, poškrábána, jakoby opotřebováním setřena a pak zakonzervována vrchním nátěrem, který zajistí, aby v této podobě nábytek zůstal a stárnul už jen přirozeným způsobem.

Karel Holý
Foto Sob nábytek, Bella Idea

13.3.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist