Hlavně se dobře posadit. Jinak tělo trpí jako zvíře

Na čem dobře sedět? Tato otázka se řeší od doby, kdy sedavé zaměstnání začalo ničit zdraví významnému podílu obyvatel a na trhu se objevila širší nabídka židlí k práci i jídlu. Tedy někdy začátkem 90. let. Jak jsme na tom nyní?

04_mampo_j17_petite_friture_market_marquesereconnues-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Elodie Meheust

Tehdy se nejprve řešily židle pracovní. A že bylo co řešit! To, co si celé generace pracovníků udělali s tělem následek sedavého zaměstnání, by vydalo na tlustou lékařskou knihu. A určitě se tyto zdravotní problémy lidstva probírají aspoň na lékařských kongresech.

Aby páteř netrpěla

Dnes už víme, že dobrá židle má mít měnitelnou výšku a hloubku sedu a nastavitelnou výšku podpěry bederní páteře nad sedací plochou. Sedadlo má být vodorovné – hrana zaoblená, aby nebyl omezován přítok krve do hýždí. A co když se výška sedáku nedá regulovat? Potom se nejspíš dostaví bolesti v šíji, ramenou, bolí nás i oči.

Přírodou je nám dáno, že se opíráme o sedací hrboly – pánevní výčnělky. Ovšem pro správnou podporu potřebujeme ještě aspoň jeden podpůrný bod, také proto, že pračlověk nikdy neseděl tak dlouho jako my, jemu sedací hrbol na tu chvíli stačil, my potřebujeme ještě další opěrný bod. Nejde jen o páteř, trpí i jiné orgány, které se nedostatečně prokrvují, zkracují se a ochabují některé svaly, špatně dýcháme… Když se tím člověk probírá, diví se, že ještě není většina lidstva zkroucená v bolestech na invalidním vozíku.

Dobrá židle domů

Po osvětovém úvodu, kterého snad bylo dost, přejděme k trendům. Našeho zaměstnavatele těžko donutíme k tomu, aby nám pořídil optimální židli a nešetřil na nás, ale doma – to už je něco jiného. Nemusíme tam vysedávat dlouhé hodiny jako v práci (pokud ovšem doma nepracujeme), měli bychom ale mít pohodlí, židle by nás měla dobře podržet při jídle a neměla by překážet, když chceme něco dělat. Pletařky například by měly zapomenout na židle a křesílka s područkou, o hlubokém křesle už ani nemluvme.

A u stolu? Samo správné sezení u stolu je malá věda, ne na každého je pěkný estetický pohled, když se krmí… Tomu, kdo neudrží tělo vzpřímeně, a lokty se ztěžka opírá o stůl, by možná naopak židle s područkou pomohla, vyzkoušejte si ji.

Vyzkoušejte si každou židli, jestli se vám na ní dobře sedí, jestli vám sedák tam, kde končí opora nohy, není po chvíli nepříjemný, neřeže a netlačí nebo po něm dokonce lehce nesklouzáváte.

A tvar? Většinou jsou jednoduché, zhusta mají područky, k jídlu se často používají tvary křesílka, ovšem se správnou výškou noh, aby bylo pohodlné sedět u stolu, v oblibě jsou pro jídelnu židle čalouněné.

Tak ať se vám dobře sedí!

10.3.2020 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist