Hity letošních Vánoc

I když se hovoří o zadluženosti naší ekonomiky, prožívá Česko asi jeden z největších boomů konzumu, lidé utrácejí, protože mají peníze a jsou ve své potřebě nenasytní, asi jako rozjetý vlak. Mezi největší lákadla letošních vánoc budou určitě patřit finanční služby, které dovolí zákazníkům neomezovat se a nakoupit skutečně to, co hrdlo ráčí.

118431-1100x618.jpg Celá galerie 3 Zdroj: archiv redakce

Nejznámější finanční službou je samozřejmě nákup na splátky, tedy získání úvěru, jehož podmínky jsou v podstatě vždy stejné, je potřeba mít dva doklady, doklad o zaplacení pevného telefonu nebo tarifního mobilního telefonu, což slouží jen k ověření adresy pro případ vymáhání a exekuce, a pak někdy je a někdy není potřeba dokládat příjem smlouvou a výpisem z účtu. Jakmile obchodník vidí, že je klient v rámci ceny nabízeného zboží bonitní, velmi rád mu půjčí. Nicméně, letošní vánoční svátky, tedy největší „žně“ pro veškeré prodejce a zmiňované obchodníky, budou podle některých analytiků ve znamení „odkladu“ platby bez navýšení ceny. Zboží si tedy zákazník může odnést ihned a zaplatit jej může např. až za měsíc, což už je pro dost daleko tak, aby se to ve jménu co nejštědřejších vánoc dalo tzv. hodit za hlavu. Pro více odpovědné zákazníky se tu skýtá možnost zaplatit vánoce až z lednové výplaty. V každém případě, stačí si vybavit minulý rok, blikající světla, usměvavá reklama a stejně tak tvářící se Santa Claus, rolničky, koledy, svařené víno a skořice. Tomu se dá jen těžko odolat, zvláště, když je to nyní tak snadné. Stačí stejné doklady, jako při půjčce.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

Rizika jsou tedy zřejmé a jmenují se nekontrolovaný nákup. Problém ale může nastat např. se záruční dobou, která se přirozeně počítá a zkracuje od okamžiku prodeje, nikoliv od zaplacení 100 % ceny.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv autora
9.11.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist