V historickém domě vznikl atypický byt pro dva

Dnešní příběh rekonstrukce městského bytu je dokonalou ukázkou toho, jak lze udělat z nevýhody přednost. Z nevábného prostoru s východem na dvorek činžovního domu vzniklo krásné bydlení pro dva malé lidi.

2ora_flat4two_005-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Jan Hora

Mladý pár podlehl jedinečnému kouzlu bydlení na starém městě a pořídil si byt, který by se v žádném případě nedal označit přívlastkem „komfortní“. Nicméně majitelé se rozhodli, že si na pouhých 50 metrech čtverečních vytvoří potřebné zázemí. Architekti  Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser z ateliéru ORA (originální regionální architektura) dostali tedy jednoznačné zadání: vytvořit byt na míru. Díky této skutečnosti nakonec vznikla řešení, která by ve větší domácnosti byla nepředstavitelná.

„Přišli za námi stavebníci, světoběžníci, kteří navštívili Znojmo teprve podruhé. Nicméně zamilovali si je do té míry, že si zde hned pořídili malý byt, který jim učaroval,“ říká architekt.

Okouzlení zvítězilo

Původně se jednalo o byt, který byl vnímaný jako druhořadý – přízemní byt na starém městě, kde jsou zdi provlhlé skoro až ke stropu. Konstrukci bylo proto potřeba důkladně sanovat, takže bylo nutné provést následující opatření: provětrávaná podlaha, chemická injektáž a sanační omítky. Přitom architekti mysleli i na to, když jsou majitelé, kteří hodně cestují, dlouhodobě mimo město a nechali do bytu naistalovat vlhkostní čidla hlídající stabilní klima.

Majitele však zaujala jiná deviza: byt má totiž vlastní dvorek. A tady vládne i v parném létě příjemně stinná atmosféra, což je v rozpáleném a vyprahlém Znojmě velkou výhodou.

Koupelna hodně jinak

Velmi neobvyklé je, že byt nemá standardní koupelnu. Ta je coby součást ložnice skrytá za příčkou/paravánem tvořeným masivním rámem z HEB profilů. Na druhou stranu právě díky tomu bylo možné nechat původní výmalbu stropu odhalenou jako celek. Byt je sice poměrně malý, avšak místnosti působí velmi rozlehle, aniž by bylo potřeba prostor jakkoli dělit.

Genius loci zachován

Většina nábytku je vyrobená na míru. Takže například postel, která vypadá, že levituje v prostoru, je ve skutečnosti svařenec z HEB profilů. Tento motiv najdete v bytě hned několikrát. Na podlahách je čedičová dlažba orámovaná světlou cementovou stěrkou. A najdete zde dokonce několik recyklovaných prvků, které lidé z jiných znojemských domů běžně vyhazují – od fragmentů dlažby až po dveře.

„Přes všechna náročná opatření jsme chtěli zachovat původní atmosféru. Ponechali jsme původní okna, odhalili stropní výmalby a odstranili všechny přebytečné příčky,“ dodává architekt.

26.10.2020 4:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist