Heimtextil 2018: Trendem je skandinávský styl, upcyklace a návrat ke kořenům

Významné světové veletrhy předvídají trendy, kterými se bude svět v příštím nejen roce, ale i dalších letech ubírat. Ne jinak je tomu u největšího textilního veletrhu letošní Heimtextil. Jeho vzkaz je jednoduchý – sází na jednoduchost, multifunkčnost, kvalitu a ohleduplnost k životnímu prostředí.

02_urban-nomad-mobile-sofa-by-hannabi-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Heimtextil

Už v roce 2030 má žít ve městech dvě třetiny obyvatel planety, do konce století pak většina. I proto letošní ročník reagoval na přesouvání života do měst a s tím související zmenšující se životní prostor. A právě na místo, kde žijeme, pracujeme a trávíme volný čas, se letošní týmy architektů zaměřili a představili interiérový design budoucnosti. Rozdělili jej do čtyř trendů: flexibilní a zdravý prostor, obnovitelnost i místo pro tvůrce.

Multifunkčnost a minimalismus

Trend výstavby menších bytů či rodinných domů sledujeme už delší dobu hlavně v souvislosti s potřebou úspory energií. Ve městech se menší byt stávají standardem i z důvodu jejich rostoucích cen.

Designéři a architekti na to reagují novým pojetím bytů – vestavné úložné prostory i multifunkční nábytek, kterým jednoduše změníte funkci místnosti, třeba sklápěcí postel nebo pohovku zabudovanou ve skříni.

Menší prostory také vyžadují minimální použití doplňků a jiný typ dekorací. Příjemně a uklizeně působí jen v čistém a jednoduchém a dýchajícím interiéru. Architekti pracují s funkčním nábytkem, který má v interiéru více uplatnění, i solitéry, které v prostoru vyniknou.

Mezi aktuální trendy patří svěží severský styl, který byl také hlavním mottem letošního Heimtextilu. Ten můžete použít téměř všude, na tapetách, křeslech i bytovém textilu.

Světlo a květiny

V návrzích architektů, projektantů i designérů se stále více pracuje se světlem, důležitým prvkem se opět stávají květiny, které zvlhčují a filtrují vzduch v místnosti, zároveň pracují s motivem květin v interiéru.

„Trendem je přenesení přírody do obydlí a vytváření tzv. zeleného prostoru. Světlé, zelené a přírodní tóny se používají i na bytové textilie,“ říká Šárka Nadrchalová z české textilky Veba, která každoročně na Heimtextilu představuje trendy v bytovém textilu za Českou republiku.

Recyklace, upcyklace a soběstačnost

Stále více skloňované pojmy, které pomalu přijímáme za své. Odpadů se produkuje větší množství a očekává se, že se ve světě jeho množství do roku 2025 zdvojnásobí. Abychom se s nimi dokázali vypořádat, předpokládá to znovu využití již použitých věcí – ať v jejich nové podobě, či funkci.

Návrháři na Heimtextilu hýřili nápady, například Sophie Rowley představila designový solitér z recyklované džínsoviny.

Dalším aspektem snížení množství odpadů je návrat ke kvalitě, které v domácnosti vydrží desetiletí či generace. Designéři často pracují s přírodními materiály, například koberce z přírodní vlny splňují vyšší nároky na bydlení a mají zároveň delší životnost. V bytových textiliích se často objevuje damašek, jehož vytkávaný vzor nádherně lomí světlo a vypadá v interiéru luxusně, zároveň se může díky životnosti dědit z generace na generaci.

Přístup k odpadům se musí změnit nejen u výrobců, ale především u nás spotřebitelů. Než vyhodíme například nepotřebné prostěradlo či jinou textilii, zvažme, zda jej můžeme ještě použít třeba jako koberec v předsíni. Na webu je řada návodů, jak tyto suroviny přetvořit v nové výrobky.

K soběstačnosti patří i využívání lokálních zdrojů a domácí řemeslné práce. Vyrobený stůl truhlářem odvedle bude krásným a jedinečným kouskem v našem interiéru. Návrat ke kořenům tkví i v používání lokálních značek a místních motivů.

Barvy a originalita slaví návrat

Obydlí by mělo sloužit jako domácí oáza klidu i zdroj energie. Barva může výrazně ovlivnit naši náladu a emoce, může nás nabíjet energií, uklidnit i stimulovat. Letošní Heimtextil se zaměřil stěžejně na dvě barvy – červenou a modrou. Ty současně nabíjí i dodávají pocit uvolnění a relaxace. Designéři používají barevné kombinace tón v tónu v celém interiéru – na stěnách, nábytku i doplňcích.

Domov má být podle designérů především oázou klidu sálající pohodu a čistou energii. Preferujete-li tedy severskou jednoduchost nebo se utápíte v záplavě doplňků či barev, mějte především svůj originální styl. Porozhlédněte se, zda ve vašem okolí nenajdete zajímavé krámky či manufaktury, které váš interiér obohatí o zajímavé kousky. Buďte prostě originální!

12.2.2018 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist