Harmonie v šedé I.

Květiny samy o sobě mají úžasné uklidňující účinky. Když navíc zvolíme klidnou šedozelenou barevnost, účinky jen umocníme

126517-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Hektický svět klade nároky na psychiku i energii každého jednotlivce. Vyhledáváme aktivity, ať už sportovní, meditativní nebo kulturní, které klid navodí. Násobit vnitřní pohodu dokáží i dobře zvolené květiny a barva interiérů. Neutrální šedá až stříbřitá se může stát i barvou královskou, jež přinese soulad a ztišení. Doplníme ji nevelkými květinami, které interiér neovládnou, ale dodají mu proudící energii. Dnes představíme pět harmonicky sladěných pomocníků:

Begónie kvete bílými květy s nádhernou kořeněnou vůni, ale i její masité, jemně ochmýřené listy poutají pozornost. Begonia venosa je jedna z mála begónií, která dobře poroste i na slunci za předpokladu, že dostane každý den řádně napít.

Přizpůsobivý a dekorativní Carex brunnea je poklidný jako haiku, japonská básnická forma. Jedná se o kvetoucí travinu vzdáleně příbuznou bambusu. Rostlinu umístíme mimo dosah slunečních paprsků a často zaléváme. Svědčí ji vlhká, neutrální nebo mírně kyselá půda. Vlídně vám bude mávat, kdykoli projdete kolem – stvoly trávy jsou tak lehké, že se rozkývou i v nejslabším závanu.

Velká inspirativní galerie rostlin

Jako stříbřitý vodopád padají stonky svícníku, Ceropegia woodii. Patří do kategorie „krásných a podivných“ rostlin. Na dlouhých tenkých stoncích se mezi srdčitými, stříbřitě zelenými listy objevují tlumeně růžové kvítky s korunkou v podobě nitkovité mřížky. V přírodě tato fialová korunka dočasně uvězní hmyz a propustí jej teprve po opylení. Svícník je nenáročná převislá rostlina pocházející z oblasti Natalu v Jižní Africe. Vyžaduje dostatek světla a zálivku, teprve když substrát téměř zcela vyschne.

Propletený a inspirující je Juncus ‘Liebeslocken’. Jeho zakroucené čepele jako by tančily ze země, stejně jako se různě točí myšlenky v hlavě při meditaci. Název Juncus je odvozený od latinského slova jungere, vázat. Tato vlhkomilná rostlina se před staletími používala jako vázací materiál. Juncus snáší intenzivnější světlo, ne přímé slunce, a vyžaduje hojnou zálivku na substrát nebo do misky.

„Živé kameny“ se již dostaly do širšího povědomí a zabydlely se na mnoha okenních parapetech. Lithops, sukulentní rostlinka, má neuvěřitelnou schopnost přežít i v extrémních podmínkách. Ve své domovině na jihu Afriky se maskuje jako oblázek, aby ho někdo nesežral. Jeho dva listy se nacházejí hluboko pod zemí a nad povrch vyčnívají jenom jejich vrcholky. Je to ideální rostlina pro ty, kdo neoplývají zahradnickým talentem – je dekorativní, velmi nenáročná, snáší přímé slunce a zálivku potřebuje, až když je zemina téměř dokonale vyschlá.

Jindřiška Kodičková
Foto: Holandská květinová kancelář

25.5.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist