Gordana Glass dává sklu nový rozměr

Sklo je úžasný materiál, který od nepaměti vstupuje do našeho života v nejen užitné, ale hlavně estetické funkci. Dá se tvarovat, probarvovat a ožívá světlem, které jediné věci propůjčuje tisíc tváří. Slovenská sklářka chorvatského původu, která si objekt své tvorby vložila i do jména Gordana Glass, vkládá do své tvorby duši a osobitost, čímž jí propůjčuje neobyčejný rozměr.

doa_1092-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: archiv Gordany Glass

V minulém týdnu představila tato unikátní žena svou novou kolekci New Spirit of Love ve své pražské galerii. „Výstava Gordany představuje tvorbu, ve které jsou zhmotněny ty nejintenzivnější emoce. V kolekci nazvané New Spirit of Love se objevuje mnoho myšlenek, které jsou v jednotlivých dílech prezentovány ve formě odlišné barevnosti, velikosti a různým vlněním,“ uvedl kurátor výstavy a člen Evropské akademie věd a umění Ľuboslav Moza. „Sklo je Gordaninou životní láskou, tvorbě této kolekce věnovala šest měsíců,“ poznamenal dále kurátor.

V kolekci jsou k vidění díla užitého umění jako popelníky, mísy, konferenční stolky, paravány a další věci denní potřeby v naprosto novém pojetí, které jejich unikátní ztvárnění staví nad jejich praktickou funkci. Vedle nich můžete čistě obdivovat čistě dekorativní objekty v dokonalé symbióze.

Když o své práci mluví, vždy zdůrazňuje, že je v první řadě matkou a teprve potom výtvarnicí. Energii čerpá ze šťastných momentů, jejichž zdrojem jsou pro každého rodiče především děti. Ústředním tématem její tvorby je tedy idea rodiny, dobra a šťastné budoucnosti. To vše vkládá do svých děl a snad i proto mají tak magickou moc.
Tak jak je pro Gordanu důležitá láska a porozumění, je pro její díla důležité světlo. Jinak sklo působí v denním světle, jinak v noci a jinou náladu vyčaruje umělé nasvícení.

Vše je originál

Gordana tvoří náročnou a neobvyklou metodou lehaného skla, což obnáší slehnutí roztaveného skla do předem vytvořených forem. V ještě tekutém stavu do skla maluje drahými kovy nebo do něj vkládá vzduchové bubliny. Inspiraci čerpá z moře, přírody i náboženství. Tak jako žádné dva listy nebo dvě vlny nejsou stejné, tak i každý kus z Gordaniny tvorby je jedinečným originálem.

Umělkyně vystavuje svá díla po celé Evropě, například v Abú Dhabí nebo v Římě. Nejvíce je ovšem známá na Slovensku, kde má vlastní ateliér. Celoročně vystavuje svoji limitovanou kolekci děl v X-BIONIC sféře v Šamoríně, a to ve VIP zóně a apartmánech, které tento rok přijel obdivovat i monacký princ Albert II. a ománská princezna Mona. V České republice pak Gordana otevřela v roce 2016 svou zmiňovanou prodejní galerii.

Krása pro všechny

Galerie Gordana Glass (Dušní 15) je veřejně přístupná. Pokud se na svých procházkách Prahou zatouláte na Staré Město, neváhejte vstoupit do skleněného království plného pozitivní síly a energie. Načerpejte eleganci, noblesu a jedinečný styl tak výjimečné umělkyně, jakou je právě Gordana Glass.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist