Glamping jako luxusní varianta kempování

Kempovat lze mnoha způsoby, ale že i luxusně? Ano! A jak se můžete přesvědčit, ač je „glamping“ výraz mladý, ve své podstatě se nejedná o žádnou novinku.

glamping-2-1100x618.png Celá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Kde se glamping vzal?

Vznikl spojením slov „glamour(ous)“ a „camping“ a poprvé se tento výraz objevil v roce 2005 ve Spojeném království. Do oxfordského slovníku byl přidán až v roce 2016. Slovo je tedy mladé, ale koncept mladý rozhodně není. Pamatujete si z filmů „luxusní“ stany panovníků na bojišti? Už to by se dalo brát za počátky glampingu, který má v novodobé historii spojovat krásu přírody s pohodlím. Kombinuje tak historický styl s dnešními možnostmi. Obyčejné stany s podsadou známé ze skautských táborů tedy nečekejte.

Příbytek v glampingovém stylu

Stany bývají postaveny v atraktivních lokalitách úzce spojených s přírodou, panoramatickým výhledem, břehem moře a podobně. První dovolené v luxusně vybavených stanech místo klasických hotelů či apartmánů mohli trávit turisté v exotických destinacích.

Čtěte také:

Vybavení se většinou odvíjí od ceny, a tak si můžete užívat komfort pohodlné ložnice, kuchyně, vlastního sociálního vybavení, terasy, výhledu i veškerého potřebného nábytku… Ve velkých rodinných příbytcích nechybí ani jídelna či obývací pokoj. Stavební materiály by měly být co nejblíže k přírodě. Konstrukci tak tvoří většinou dřevo.

Na dovolenou s rozmyslem

Glampingové resorty už najdete téměř všude, posledních 10 let totiž zažívají přímo boom. Než na takovou dovolenou vyrazíte, určitě nejprve zvažte, co od zážitku očekáváte. Za luxusní stany si oproti klasickému stylu kempování o dost připlatíte! Pokud vám při usínání vadí zvuky cikád, šplouchání vln, vítr či déšť, nebude to asi pro vás to pravé ořechové. Na druhou stranu na vše se dá zvyknout.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit přibalit v závislosti na lokalitě repelentní přípravky nebo zjistit možnosti poskytnutí moskytiéry. Myslím, že náš roční synek nakonec svou cestovní postýlku s improvizovanou moskytiérou ze záclon celkem ocenil. Avšak milovníci přírody a zastánci klasického kempování, kteří nyní ocení už i pohodlí nejen z důvodu přítomnosti malých dětí, si takto prožitou dovolenou určitě užijí. Dá se vybrat z nabídky plně vybavených stanů i kompromisů přesně podle potřeb každého.

Ideální varianta na zahradu

Už se nevejdete do víkendové chaty a nechcete na zahradě starý karavan? Spaní na zemi ve stanu není pro vás? V tom případě popřemýšlejte o výše zmiňované variantě, a kdo ví, třeba se vám glampování zalíbí a časem vyměníte luxusní stan třeba za jurtu. I to je vlastně styl glampingu… Nepotřebujete žádné povolení, zařizovat můžete postupně dle možností. Jen myslete na naše zimy, a pokud nebudete investovat do celoroční varianty, čím jednodušší bude postavení a rozložení, tím více času ušetříte. Začít můžete například rozlehlejším a vylepšeným „stanem s podsadou“. Malí indiáni ocení i teepee. Fantazii se meze nekladou a zařizování vás bude určitě bavit, tak hurá do toho!

Jak také můžete bydlet na dovolené, se podívejte v naší galerii:

text: Gabriela Povýšilová, foto: shutterstock.com, profimedia.cz

18.7.2022 7:00 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist