Gerbera

Další pokojovou květinou, kterou vám představujeme, je gerbera. Je to velmi vděčná a nenáročná rostlina, která se vám za minimální péči odvděčí bohatou korunou květů. Na trhu je k dostání nepřeberné paletě barev. Gerbera v květináči je i decentním dárkem.

Světlo: vyžaduje jasné, nepřímé
Zálivka: pravidelná, v horkém počasí rosit
Péče: snadná

Gerbera je v našich domácnostech známá spíše jako květina k řezu,velmi vděčná je ale i pro pěstování v květináči. Gerbera je intenzívně kvetoucí, nenáročná víceletá rostlina. Původem pochází z Afriky a Asie. V interiéru působí velmi dekorativně, ať už jako solitérní rostlina nebo ve skupině jiných rostlin (dobře se vyjímá např. ve skupině chryzantém). Vyznačuje se bohatou listovou růžicí a širokou paletou barev květů. Květy gerbery se skládají i z několika soustředných kruhů okvětních lístků. V tomto rodě se vyskytuje více než 100 různých druhů.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Nejvíce jí vyhovuje slunné, teplé stanoviště. Jako ostatně většina pokojových rostlin nemá ráda průvan. Gerbera snese i vysoké letní teploty, v této době však vyžaduje vydatnou zálivku. Pokud rostlinný bal vyschne natolik, že rostlina svěsí listy i květy, je první pomocí kořenový bal pořádně prolít, ale přebytečnou vodu nechat odkapat.

Gerbera začíná kvést na jaře, kvete celé léto a na podzim, když ubývá sluníčka, kvést přestává. V době květu také přihnojujeme. Na podzim gerbera přestává kvést a uchychají ji staré listy. V zimě zálivku omezíme na mimimum, ale nikdy ne natolik, aby zemina úplně vyschla. V zimě rostlina vyžaduje slunné, ale chladné stanoviště.

Tuto rostlinu přesazujeme na jaře, nejlépe v dubnu, když už kořeny zcela vyplnily květináč. Rostlině buďto zmladíme kořenový bal (seříznutím zaschlých a starých kořenů) a zasadíme ji do stejného či většího květináče. Nebo ji můžeme také namnožit dělením, kdy jeden trs rozdělíme na dva či více dílů a získáme tak několik samostatných rostlin, které sázíme odděleně. Nově zasazené sazenice nevystavujeme asi po dva týdny přímému slunci, aby dobře zakořenily.

Nejvhodnější dobou pro množení gerbery ze semen je časné jaro (březen). Semena vyséváme řídce do výsevní zeminy složené z jednoho dílu rašeliny a jednoho dílu písku. Klíčení semen trvá asi dva týdny.

Gerbera je náchylná na napadení listovými mšicemi, v takovém případě rostlinu ošetříme insekticidem, případně odstraníme napadené listy a květy.

23.10.2001 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist