Geometrie vládne, ale nechá se i ozdobit!

Když se odehraje další ročník vyhlášeného veletrhu, je dobré se ohlédnout. Euroluce – specializovaný salon svítidel – probíhá v Milánu jednou za dva roky. Co vlastně ukazoval v roce 2017? A co v roce 2015? Mění se světla, která s námi mají bydlet výrazně? Nebo jsou proměny minimální?

09_phenomena_smoke_version-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Euroluce Milano

Při letmém pohledu jedním okem je dost zřejmé, že rok 2015 byl nejpestřejší. Docházelo ke tříbení, a tak se výstaviště hemžilo barvami i tvary, ledkami i strohostí, byla to podle všeho velká doba hledání nové cesty. Rok 2017 už ji znal a vykročil hned dvěma směry. Na jedné straně přímky a tyče, na druhé inspirace v přírodě. A za dva roky se toho zdánlivě moc nezměnilo, ale zase je to jen ten první pohled.

Ryzí účel

Tyče a hadice, zcela oproštěné od jakéhokoliv nadbytečné krásy, byste hledali možná ve sklepě či nějaké hale. Ale můžete je mít i v bytě, k současnému stylu se skvěle hodí. Špičkoví designéři, kteří se rozhodli k letošnímu Euroluce nějak přispět, volili cestu jasného minimalismu bez příkras. To, co se vine pod stropem, vám má poskytnout světelnou pohodu, od toho přece svícení je. S přímkami i křivkou si pohráli bratři Bouroullecové, Patricia Urquiola, Philippe Starck, ale také Michael Anastassiades či je tu typický systém Zero Track, vytvořený architekty pro značku Flos.

Se skleněnou krásou po boku

Vlastně by sem mohl jednu nohu strčit i zmíněný Starck, jeho In Vitro pouhá přímka není…
Ale jednoduchá svítidla, která sází na krásu skla, pečlivě zpracovaného i promyšleného, to je už hodně estetiky, přidané k funkci. Můžeme sem zařadit naši českou značku Bomma, jejíž expozice měla světové parametry, úžasnou úroveň a také to bylo vidět na zájmu návštěvníků.

Pokud snad chcete mít doma kvalitní, krásné a přitom současné skleněné svítidlo, ani nemusíte složitě pátrat v zahraničí. Umíme to především my, ať už se jedná o zmíněnou značku, či o Lasvit, Brokis apod. Češi prostě sklo cítí a umí s ním dělat málo uvěřitelné věci.

A co se tedy změnilo?

Od roku 2015 dost. Ledky tiše plní svou roli, a už se o nich nemluví na každém rohu, není už tolik v módě hra se světlem a stínem jako v minulém ročníku 2017, ale různá intenzita svícení, stmívání a malé světelné efekty jsou stále živé. Trendová cesta přímek se rozšířila a zpevnila, inspirace přírodou ustoupila trochu do pozadí.

Co se nezměnilo, je fakt, že vedle jednoduchých svítidel dál prosperují i ta opulentnější, která se ráda přizdobí křišťálovými kousky, zlatem, kovem, ale pořád drží jednoduchou linii. Vedle čirosti má sklo v oblibě jemné barevné tóny i duhové variace, které dokáže mýdlová bublina.
A stejně tak mohou viset ze stropu samotné žárovky, které jsou ovšem uvnitř sofistikovaně vylepšené a také různě zbarvené.

Jiná svítidla vám nabídneme příště k prohlédnutí v samostatné obrazové příloze.

20.5.2019 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist