Garáž: Jak ji účelně využít?

Také se vaše garáž mění v průběhu roku ve skladiště? Je-li vaše odpověď ano, pravděpodobně jste se někdy dostali do situace, kdy vaše garáž úspěšně pojmula vše, kromě toho zásadního – auta. Vraťte spolu s námi vaší garáži systém a řád.

134170-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: archiv redakce

Nemáte-li pro ukládání sezónních, zahradních či sportovních potřeb jiné prostory, jako je například sklep či zahradní domek, organizaci garáže nepodceňujte.

Přemýšlejte vertikálně

Pro začátek si vytvořte seznam předmětů, které chcete v garáži skladovat. Nakreslete si plánek garáže a nezapomeňte do něho zaznamenat elektrické zásuvky a pojistky, případně dvířka, za kterými se schovávají měřáky na vodu apod. Ta budou muset zůstat nezastavěná. Prostor garáže rozdělte na úložné zóny pro zahradní náčiní, sportovní potřeby, pomůcky na grilování, dětské hry a hračky na zahradu, univerzální pomocníky (koště, lopata na sníh, štafle) a potřeby k autu. Pokud máte v domácnosti kutila, který se neobejde bez ponku, zvažte možnost sklápění pracovního stolu ke zdi. Stěny poskytují velké množství místa, a s vhodným rozplánováním vytvoříte dostatek úložného prostoru.

Dříve, než se pustíte do úprav a instalace úložných systémů, zjistěte si stavební specifikaci garáže. Máte-li garáž postavenou jako součást domu, budete kromě elektrických rozvodů muset prozkoumat také stav izolace. Garáž je nevytápěným prostorem a aby přes zimu teplotně neovlivňovala obytné prostory, musí být izolována. Často se využívá principu vzduchové izolace, kdy je mezi stěnou garáže a domem hluché místo. Ve chvíli nadšení s vrtačkou v ruce by vás mohl nepříjemně překvapit fakt, že sebedelší vrut se nemá jak ve zdi uchytit. Pokud nemůžete využít k instalaci nosného systému stěnu bez izolace, pomůže vám takzvaná chemická kotva.

Zvolte vhodný systém

V současné době se na trhu objevuje řada specializovaných firem, které dokáží úložný systém vytvořit na míru. Oproti volně stojícím regálům z kovu či překližky jsou sice speciální garážové systémy finančně nákladnější, ale vyplatí se o nich alespoň uvažovat. Jejich velkou výhodou je možnost zavěsit na garážové stěny téměř cokoli – jsou tvořeny kolejničkami, na které uchytíte jednotlivé závěsné komponenty. Případně si můžete nakoupit komponenty a instalovat systém sami.

Základním kritériem při výběru by měly být rozměry úložného systému a jeho variabilita, podceňovat byste neměli ani odolnost materiálu a snadnou údržbu. Systém by měl poskytovat úložiště pro drobné i objemnější předměty a neměl by překážet při manévrování s autem. Při zaměřování garáže  nezapomínejte na rozpětí dveří vozu, ze kterého by se mělo dát pohodlně vystoupit.

Několik rad pro zachování pořádku

Aby systém plnil svůj účel a vaše auto nepřicházelo o svou střechu nad hlavou, je dobré dodržovat několik zásad:

  1. Garážový systém nepřetěžujte.
  2. Snažte se po sobě uklízet. Pokud se jednou pro organizační systém v garáži rozhodnete, snažte se jej využívat.
  3. Na drobnosti si pořiďte boxy (případně shromažďujte krabice od bot a podobné) a popište je.
  4. Uklízejte logicky. Pokud do prázdného květináče narychlo uklidíte podpalovače ke grilu, s největší pravděpodobností je další sezonu nenajdete.
  5. Snažte se nesyslit vše, co by se „ještě mohlo hodit“. Při jarním úklidu buďte nekompromisní a skutečně nepoužívané a nepotřebné zbytečnosti likvidujte.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

2.7.2015 12:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist