Galerie koupelen POPRVÉ

Chcete koupelnu romantickou? Dekadentní? Puristickou nebo okázale exklusivní? JE to jako v galerii, že? Navrhování zařizovacích předmětů, jejich designování, je přece také tvůrčí činnost a stejně jako malíři, literát či jiní tvůrci, i designéři mají své slohy a svůj rukopis, který pak propůjčují, ať už anonymně, pod zkratkou nebo naopak s veškerou pompou různým kolekcím, které se pak stávají typické pro tu či onu firmu produkující koupelnové vybavení. Tak co to tedy bude? Co si dáte?

111616-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

I koupelny je možné vybírat stejně jako např. šaty, které tedy v rámci poučení plynoucí ze známé písničky tzv. dělají člověka, a je to vlastně identický mechanizmus rozhodování, který používáme při volbě doplňků do interiéru a podobně si objednáváme tzv. „své“ pití, své oblíbené jídlo, chodíme na „svá“ místa atd. Čteme nám vyhovující autory a vzhledem k tomu, že obytný interiér je místem, kde trávíme většinu času určeného k relaxaci (tedy minimálně relaxaci spánkem), tak bychom mumohli věnovat alespoň stejnou míru pozornosti, jakou většinou věnujeme výběru všeho ostatního zmíněného. Konec konců, koupelnu navštěvujeme minimálně dvakrát denně bez ohledu na to, zdali je třeba pondělí či sobota, zkrátka „tam všichni musíme“.

Dvě hlavní cesty a tisíce vedlejších
Každý interiér má, a nebo by asi měl mít nějaký „styl“, měl by být v nějakém „slohu“, někdo je orientován tradičně, je konzervativní, někdo rád romantiku, někdo je příznivcem designu a jiný potřebuje dávat najevo svůj hmotný blahobyt okázalým vybavením bytu. Nicméně, koupelna je místností intimní, měla by být v prvé řadě pohodlná a funkční, přičemž onou funkčností se zde míní nejen skutečnost, že v ní s lehnou mírou nadsázky řečeno tzv. teče teplá i studená voda, ale že je i schopná nabídnout vše, co dnes zahrnuje pojem „kultura těla“, tedy nejen fyzickou očistu a zbavování se nečistot, ale i (pokud možno) také prostor pro relaxaci. Ale i tak dojde při výběru koupelny na zmiňované rozhodování probíhajícího v souřadnicích „líbí – nelíbí“ a zájemce má pak většinou dvě možnosti: buďto se rozhodne pro koupelnu řešenou stejně, jako zbývající části obytného interiéru, a nebo půjde tzv. proti němu, a pak se tedy např. v asketickém interiéru tak objeví zcela opulentní koupelna atp. Pochopitelně, že se dá situace řešit i různých dalších odstínech přístupů a vždy je to jen o jednom a tom samém: v koupelně by se měl její budoucí uživatel cítit dobře. To je celé.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Vybírejte s rozvahou, asi jako z jídelního lístku nebo v galerii. Romantika, soudobý design, dekadence, opulentní či asketická, je to stejné jako s obrazy, na které se rádi díváte a až vás přestanou bavit, tak je ze zdi sundáte. V koupelně ale budete minimálně dvakrát denně.
Jaroslav Zákolanský
Foto firemKoralle a  Villeroy-Boch
2.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist