Domů > Dům > Moderní domy > Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc
Futuristická vinice Chateau Cheval Blanc
Zhruba ve druhém století začíná příběh dnes světoznámého vinařství Chateau Cheval Blanc. Kvalitní víno z francouzské oblasti Bordeaux získalo již mnoho prestižních vinařských ocenění. V současné době můžete však v této vinici obdivovat i něco jiného než lahodný mok, a to sice samotnou viniční budovu.
Cheval Blanc znamená v překladu něco jako Bílý kůň. Toto vinařství začalo vzkvétat kolem roku 1852, kdy jej odkoupila majetná rodina Lassac – Foucaud. Ta začala s celkovou renovací na svém nově získaném panství a výstavbou krásného malého dvoupodlažního zámečku. Také někdejší technologické výdobytky dostala vinice do vínku. Tenkrát bylo sítě zavlažování, které také zabraňovalo zaplavování úrody asi tou největší vymožeností, jakou si mohla dřívější vinařství dovolit. Dnes je ale všechno jinak…
Ekologicky šetrná a navíc futuristická vinice
Projektu výstavby nové viniční budovy v Chateau Cheval Blanc se zhostil architekt, francouzský rodák, Christian de Portzamparc, který již za svou letitou práci nasbíral množství významných ocenění. Celý projekt Portzamparc navrhnul a rozplánoval přesně tak, aby konečná budova elegantně dotvářela osobitý ráz krajiny a zároveň nenarušovala prostředí. Přeci jen se nachází v blízkosti historického zámečku. Také bylo nezbytné, aby byla viniční budova schopna stoprocentně ekologicky šetrného provozu.
Prvotní návrhy, projektování a plánování trvaly celých 9 měsíců a 18 měsíců potom ještě trvala stavba této designové, futuristické viniční budovy. A cena projektu? Celkem třináct milionů eur. Dokončená vinice předčila veškerá očekávání. Budova je dokonalým příkladem čisté a elegantní linie moderní architektury. Z materiálů převažuje bílý beton, sklo a exotické dřevo. Celá střecha je pokryta trávou, stromy a keři a stojíte-li právě na této „zelené koruně“ viniční budovy, připadáte si jako na lodní palubě. Tento efekt má za následek elipsovitý půdorys v nakloněné rovině.
Interiéry
Kromě moderních technologií a různých „eko-zlepšovadel“ jsou v objektu k vidění i obří sudy z kvalitního dřeva. Stěny jsou ze speciálního pórovitého materiálu, který zajišťuje dokonalé odvětrávání a prodyšnost. Na 5500 m2 ve dvou podlažích se rozkládají luxusní degustační místnosti. Budova disponuje podlahovým vytápěním po celé své ploše, což zajišťuje stálé a vhodné klima, které nikterak nepřekáží správné výrobě vína.
Čtěte také:
– Panelové domy budoucnosti ovládly Německo, dorazí i k nám?
– Bydlení v domě z plechovky na polévku
– Neobvyklé bydlení – klouzačkový dům
Text: Lucie Sýkorová
Foto: wein-news.com, ladepeche.fr, actu.orange.fr,sudouest.fr,mashpedia.fr,arts-et-gastronomie.com,intothewine.fr, cellarblog.org,france24.com