Funkcionalizmus jako inspirace pro váš interiér, aneb kupujeme kopie slavných originálů

Problém s vyřešením obytného interiéru může vypadat různě. Pomineme-li, že nemáme neomezené finanční prostředky a jsem tedy limitováni prodejní cenou, pak stojíme především před jednou základní otázkou a tou je „styl“ a nebo chcete-li „sloh“ onoho uvažovaného budoucí interiéru. Máte rádi „funkcionalizmus“ ? A umíte si koupit kopie slavných originálů?

115612-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Když se řekne slovo „funkcionalizmus“ , většině lidí se vybaví něco „studeného“, pravoúhlého a nevhodného k životu. Pojem „funkce“ má jakoby příliš daleko k „žití“ a „útulnosti“. Ale to nyní pomiňme, neboť ti poučenější vědí, že ledově znějící slovo „funkcionalizmus“ představuje sloh, který cca od patnáctých let minulého století utvářel obraz toho, co se nepřesně a zvykově nazývá „moderní“ bydlení a architektura, a že funkcionalistické domy, vily a interiéry jsou nejen velmi sofistikované a pohodlné, ale že jsou navíc dodnes obdivovány pro svou neokázalou krásu, která jde ruku v ruce se zmiňovanou „funkcí“. Jinak řečeno: představte si, že je něco tak hezké, jak je to funkční a že je něco funkční stejným způsobem, jako je to krásné. Tak by se v kostce funkcionalizmus dal popsat. A kde si můžeme takový interiér koupit? Pokud zatoužíme po originálech, budeme si muset opravdu hodně připlatit, protože tyto artefakty jsou až příliš vysoko ceněné, ale když se „spokojíme“ s přesnými kopiemi, které vznikly podle dobových výkresů a návrhů, pak se můžeme dostat na cenu přijatelnou pro střední a vyšší vrstvu.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Dejte si ale pozor!
Pokud kupujete kopie slavných originálů, měli byste znát několik „fíglů“, které výrobci a potažmo prodejci někdy používají. Pokud někdo vyrábí nábytek podle návrhů nějakého opravdu slavného architekta, např. Le Corbusiéra, pak musí zaplatit autorské poplatky, asi zpěvák sklízí potlesk za píseň, kterou mu napsal nějaký skladatel. Mnohdy se ale autorský zákon snaží výrobce obejít a udělá nábytek s nějakou drobnou změnou tak, aby to už nebyl „Le Corbusier“ na 100%, ale třeba jen na 95%. Jsou to praktiky jako z vietnamských tržnic, kde jsou magnetofony „proSony“ nebo boty „Addydas“ atp. Na rozdíl od stánků se zbožím pochybné kvality, jsou ale takové „originální kusy“ nábytku stále ještě dost drahé, byť mají k opravnému originálu často dost daleko, tedy minimálně v rámci kvality provedení. Proto je vždy a bezpodmínečně nutné nechat si ukázat AUTORIZACI, tedy potvrzení majitele autorských práv o tom, že právě ten nábytek, která je vám nabízen jako výrobek pocházející z pera slavného „Le Corbusiera“ je opravdu takový, jako jej onen Le Corbusier navrhl. Jinak vyhazujete peníze z okna.

Karel Holý
Foto Indesign a archiv redakce

4.12.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist