Francouzská inspirace a esprit a la Provence

Levandule, slunečnice a víno. Mořský vzduch, otevřená krajina a půvab venkova, který v sobě nese něco podmanivého, elegantního a spontánního. Esprit a la Provence, sladká Francie a platí to zejména o jejím jihu. Tadyv ČR si můžeme do Provence koupit letenku a nebo si byt zařídit v tomto duchu.

124110-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Skladba barev

Už při příjezdu do jižní Francie a potažmo tedy do Provence, je možné spatřit všude kolem sebe to, co tento kraj utváří, tedy kromě vína  také všudy přítomnou oslnivě modrou levanduli a stejně tak intenzivní žhavé slunce. Provence je levandulově modrá a sytě žlutá jako ony slavné slunečnice, které zde pro svého přítele Paula Gaugina maloval Vincent van Gogh. Modrá a žlutá jsou navíc velmi harmonické barvy a jejich spojení vytváří podobně jako současné zaznívání dvou tónů něco jako akord, jehož poslech je stimulující směrem ke klidu, svěžesti a smyslnosti. Provence taková je.

Jeden z předních výrobců francouzského stylového nábytku vytvářel své „provensálské kolekce“ s použitím v podstatě banálního selského nábytku, který natíral jakoby vybledlou šedou barvou, čímž navozoval atmosféru oné vyprahlosti jihu. Konec konců, nábytek provedený ve velmi světlých odstínech bílé kávy, je základním kamenem stavby filmových dekorací a interiérů, které mají vypadat francouzsky. Důležité přitom je vyvarovat se přílišné zdobnosti, neboť pokud se zájemce chce tzv. trefit do francouzského stylu a nemá přitom v úmyslu vytvářet vyloženě zámeckou atmosféru a la Ludvík XIV, pak se vlastně trefuje do venkova, do něčeho, co je podobné jihočeskému tzv. selskému baroku, ovšem v mnohem subtilnějším provedení.

Francouzský styl bydlení: inspirativní fotogalerie

Spontánní

Interiér ala Provence, pokud se tedy o tom takto dá hovořit, je rozhodně interiérem venkovským. Na rozdíl od celé řady městských způsobů vytváření interiéru, je otevřený a komunikativnější. Nestaví žádnou bariéru jako byty a prostředí městská, ve kterých se podvědomě svádí krutý boj o každý čtvereční metr soukromí. Provence a potažmo její styl, vznikl samovolně, přirozeným výběrem a úzkým vztahem s okolí krajinou.

Provence je spontánní a stejně jako její kuchyně je také „čerstvá“. Tento přívlastek se k nábytku a bytovému zařízení na první pohled příliš nehodí, ale v okamžiku, kdy pro srovnání postavíme kameninový džbán plný mléka na umakartovou a hned pak na hrubou dubovou desku, je rozdíl a smysl oné asociace patrný okamžitě.

 

Petr Haas

Foto firem Ma Maison, Mobalpa, Ligne Roset a archiv autora
1.8.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist