Fernando a Humberto Campana: KAIMAN, tedy extravagance potřetí

Brazílie je jako každá země s vysokým počtem slunečních dní poněkud temperamentnější, než např. naše prostředí střední Evropy. Tropické podnebí, a tomu odpovídající fauna i flora, je úplně jiný svět, kde se zcela běžně dějí takové věci, které jsou ve vnitrozemí starého kontinentu zcela nemyslitelné a na druhou stranu pak naše hodnotící kritéria vypadají uprostřed Jižní Ameriky poněkud přitažené za vlasy. A  Fernando Campana se svým bratrem Humbertem jsou Brazilci a jejich „Historia naturale“, tedy dnes již slavná kolekce sedacího nábytku vytvořená pro více než slavnou značku EDRA, je stejně „tropická“ jako podnebí Brazílie.

Přírodní motivy, tmavé, jako by „vlhké“ barvy, zemitost a zároveň naturálnost a stejně tak až opulentní pohodlí. To všechno jsou termíny, kterými by bylo možné popisovat sedačku BOA, Aster Papposus a nebo Kajman Jakarč vytvářející zmíněnu kolekci Historie přírody (2006).

Kaiman Jakarč

Tato pohovka je typickým představitelem kategorie sedacího nábytku, který v drtivé většině ohledů překračuje hranice konvencí určujících co ještě je a co už není tzv. normální nábytek. Zcela objektivně je možné konstatovat, že ve vztahu k současné standardní velikosti běžného středoevropského bytu je Kaiman poněkud „větší než velká“ pohovka, která v garsoniéře nebo padesátimetrovém bytě dispozice 2 kk nenajde uplatnění. Kaiman je v tomto ohledu příliš náročným kusem nábytku, neboť si pro své plné vyznění nárokuje prostor minimálně 30 a více metrů čtverečních plochy.

Pokud bychom pak posuzovali užitné vlastnosti ve smyslu pohodlnosti a ergonomické zdatnosti této pohovky, tak i přes více než nekonveční vzhled je potřeba konstatovat, že Kaimann po všech stránkách vyhovuje a těžko hledat jiný, než estetický důvod k odmítnutí podobně orientované nábytkové tvorby.

TIP: pokud tedy zvažujete pořízení skutečně extravagantního a zároveň ale i praktického nábytku, pokud máte velký pokoj a ochotu snést podle některých odborníků „samoúčelně manýristickou tvorbu“ designérské dvojice  Fernando a Humberto Campana, pak vám můžeme Kaimana jen doporučit. Není to žádná novinka, je už necelé 3 roky starý, ale svou roli sehraje jistě skvěle.

Red.
Foto: EDRA

13.3.2009 12:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist