Fasáda z živých rostlin. Jak na ni?

Už vás nebaví řešit neustále zašpiněnou fasádu, nebo její obnovu a pravidelné nátěry a rádi byste něco nového? Vyzkoušejte fasádu z živých rostlin. Poradíme vám, jaké vybrat a jak na to.

zelena-fasada-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Rostliny snadno oživí starou popraskanou zeď, jež slouží jako plot, a milosrdně skryjí i léty zkoušenou omítku. Umí objektům vdechnout duši a pohled na ně vždy potěší. Líbit se vám bude dům porostlý psím vínem, zděný plot skrytý pod břečťanem, altánek prokvetlý plaménkem nebo dech beroucí pergola, po níž se vinou voňavé popínavé růže či úchvatná vistárie.

Zelená fasáda

Nejste fanouškem kvetoucí zeleně? Sáhněte po klasice v podobě stálezelených rostlin, jako jsou některé odrůdy břečťanu, radost vám může dělat také efektní psí víno (loubinec trojlaločný), které se navíc na podzim vybarví do sytě bordových odstínů, ale na zimu opadá.

„Obě rostliny jsou středně rychle až rychle rostoucí a samostatně popínavé, což je doslova předurčuje k tomu, aby ozdobily zdi budov nebo zděné ploty. Typická matná tmavě zelená barva břečťanu působí velmi konejšivě a jeho menší listy umí pokrýt fasádu opravdu důkladně. Psí víno vypadá na fasádě vyloženě magicky a jeho barva se v průběhu roku mění od lesklé zelené přes temně bordovou až po téměř fialovou,“ vysvětluje David Benda, odborník na zahrady.

Čtěte také:

Různé kultivary břečťanu a loubince jsou vhodné i pro alergiky a lidi trpící migrénami, protože nikdy nekvetou a nevydávají žádnou vůni. Daří se jim i na slunci, ale zejména ve stínu a polostínu.

Kvetoucí fasáda

Příznivci něžného vzhledu ocení převážně listnaté rostliny s drobnými kvítky, jakými je například přísavník pětilistý. Jeho lesklé listy, jež jsou na jaře a v létě sytě zelené, se na podzim zbarví do výrazně vínových odstínů. Tato rostlina je velmi oblíbená zejména pro svůj neotřelý vzhled, který je na jaře ozdoben drobným bílým květenstvím, z nějž na podzim uzrají modré bobule. Se zasazením nemusíte čekat, přísavník je velmi nenáročný a lze jej vysazovat kdykoliv, pokud není zamrzlá půda. Daří se mu zejména v polostínu a na zimu opadává. Nejlépe vynikne na zděném povrchu – zkrášlí zdi budov, zděné ploty či různě vysoké zídky.

Koruna ve znamení barevných květů

Je vaším snem krásně prokvetlá a omamně vonící pergola nebo altánek, po jehož sloupkách se vinou popínavé kvetoucí trvalky? V tom případě můžete vybírat z pestré škály plaménků, vistárií ale i popínavých růží a hortenzií nebo různých odrůd zimolezu či trubače. Vybírejte podle možností vlastní zahrady a hlavně podle toho, co vám padne do oka, to už je jen na vás. „Zatímco třeba trubač miluje slunce, kvete od července do září, ale přitom nijak výrazněji nevoní, popínavá hortenzie preferuje stín nebo polostín a z jejích málo vonících květů se lze těšit od června do srpna,“ upřesňuje David Benda.

Jestli zbožňujete vůni a záplavu květin, tak se nabízí třeba některý z výrazně vonících kultivarů zimolezu, jehož květy se můžete kochat od května až do září. Svědčí jim spíše polostín. Pokud potřebujete zkrášlit pergolu na slunném místě, zvolte vistárii. Svou záplavou barevných aromatických květů zaručeně přitáhne na toto místo veškerou pozornost. Vždy však berte v potaz i období, kdy rostliny nekvetou.

„Nevybírejte si trvalky jen podle barvy květu. Především ve stinné části zahrady využívejte rostliny, které nabízí různé tvary a velikosti listů, a především různé odstíny zelené. Je dobré pamatovat také na použití některých trvalek, které si udrží strukturu v zimě,“ radí český zahradní a krajinný designér Ferdinand Leffler.

Pokud toužíte po květy zdobených zdech domu, použijte dřevěné nebo kovové konstrukce, ty stačí pouze ukotvit na dané ploše, po které se budou moci kvetoucí popínavé trvalky plazit. Pohádkovou krásu domům umí propůjčit popínavé růže a různé odrůdy plaménku. Efektně ozdobí vstupní dveře nebo okna ale při troše snahy a uvážené výsadby zvládnou pokrýt i celé zdi.

text: redakce ve spolupráci s odborníky z Hornbach a českým zahradním a krajinným designérem Ferdinandem Lefflerem, foto-zdroj: shutterstock.com

14.7.2022 7:00 | autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist