Fasáda s vůní dřeva, která přežije dům i vás

Fasáda domu může být v různém provedení od klasické omítky přes štuk až po obložení keramikou, sklem, kamenným nebo dřevěným obkladem. Každý materiál má určité přednosti, ale přírodním obkladem nikdy neuděláme chybu.

135943-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Profily z přírodního dřeva potřebují pravidelnou údržbu

Na fasády je nejvhodnější severský smrk (ten zpravidla upravujeme barevnou glazurou) nebo severský modřín, který se zpravidla ponechává přírodní a má dlouhou životnost. Mimo evropské dřeviny se pro venkovní použití často využívají i exotická dřeva – teak, ipe, iroko, bangkirai, itauba, tatajuba – které lépe odolávají vlhkosti, tlení a hnilobě. Počáteční investice je sice vyšší, ale určitě se vrátí, protože dřevěné prvky z exotických dřevin vydrží déle.
Na obklady zásadně vybíráme dřevo bez suků a prasklin a věnujeme pozornost i předepsané vlhkosti dřeva. Montáž dřevěných obkladů se provádí na hliníkovou nebo dřevěnou konstrukci  s instalovanou paropropustnou fólií. Základní povrchová úprava  u některých dřevin vyžaduje i ošetření proti plísním a houbám. Povrchový nátěr je třeba obnovit zhruba za pět let.

Velká inspirativní galerie fasád

Fásada, kterou jednoduše umyjete

Vůbec to není vtip, ale skutečnost založená na venkovních obkladech z vysoce odolného a přitom přírodního materiálu. Obklady Twinson jsou vyrobeny ze borovicového dřeva a z PVC. Spojením výhod obou komponentů do jednoho materiálu jsou obklady velmi trvanlivé, ekologické, recyklovatelné a snadno se montují. K přednostem obkladů Twinson patří vodovzdornost,  tvarovou stálost (desky se nedeformují vlivem počasí), vyžadují minimální údržbu a mají výborný vzhled. Díky obsahu částeček dřeva se barva profilů Twinson  časem změní, ale nikdy nezešedne jako je běžná reakce dřeva působením povětrnostních vlivů. Štítové desky se montují vertikálně na horizontální rošt za pomoci šroubů, neboť tvrdost materiálu je srovnatelná s exotickým dřevem. Nepoddajné profily nelze ohýbat do všech směrů, ale při jejich montáži lze aplikovat běžné způsoby pro opracování dřeva. Přestože se jedná o velmi tvrdý materiál obklady se neštěpí. Bohatá barevná paleta obkladů  je k dispozici v sedmi přírodních barevných odstínech od mandlově béžové po lékořicově černou, takže není problémem si vybrat vhodný odstín.

Nepřehlédněte! Fasády rodinných domů fotogalerie

Materiál  obkladů Twinson je vysoce odolný vůči parazitárním houbám a plísním, posypové soli, znečištění cementem, mazivovým i silikonovým olejům, saponátům, herbicidům,chlorované vodě z bazénu a řadě dalších, především syntetickým produktům. Méně odolává například svíčkovému vosku, odstraňovači cementu či opalovacímu krému, po nichž zůstanou na obkladu méně viditelné stopy, ale i ty se dají speciálním přípravkem odstranit. V poslední kategorii jsou zařazeny zřetelně viditelné skvrny, které na obkladu zanechá těsnění na bázi silikonu, akrylátové  a syntetické barvy, fixy a silné kyseliny a zásady. Skvrny jakéhokoliv druhu by se měly odstranit co nejdříve pomocí vody, jemného čistícího přípravku a houbičky. Silně znečištěný obklad nebo zaschlé skvrny se renovují pomocí odstraňovače nebo se  postižené místo zbrousí jemným smirkovým papírem, drátěným kartáčem nebo drátěnkou. Odstraněním vrchní vrstvy získá materiál původní barvu, která byla aplikována při instalaci. Tento minimální rozdíl v odstínu se srovná nejpozději do 12 týdnů. Poté se původní barva opět obnoví.  K odstranění odolných zbytků skvrn se doporučuje použít vysokotlaký mycí stroj.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie


Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Twinson

17.12.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist