Exekuce budou brzy spravedlivější

Návrh novely exekučního řádu, který již schválila Poslanecká sněmovna, umožní zjednodušení i zrychlení exekučních řízení. V budoucnu tak bude jednání nejen méně komplikované, ale zároveň by se měla zvýšit ochrana práv účastníků tohoto řízení. Novela zavádí například větší dohled nad exekutory, přiměřenost exekucí, a dává státu větší pravomoci ve vetování exekutorských rozhodnutí.

126586-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Zablokování majetku až v poslední řadě

Podle návrhu novely by měl být prvotním a hlavním způsobem, jak získat od dlužníka peníze, takzvané přikázání pohledávky. Teprve poté by se mělo přikročit ke srážkám ze mzdy, a až v úplně poslední řadě bude moci exekutor sáhnout na majetek dlužníka.

Nejoceňovanější změnou v návrhu je ale přiměřenost exekucí. Ta má zaručit, že zabavovaný majetek nebude mnohem vyšší hodnoty než dlužná částka – jako tomu bylo v mnohých případech v minulosti, kdy byl kvůli tisícovému dluhu zablokován majetek za několik milionů.

Změna procesu řízení

Stejně jako v minulosti počítá i novela řádu se zahajováním exekuce prostřednictvím soudu. Změnou by ale mělo být to, že se návrh na zahájení řízení bude podávat soudnímu exekutorovi, který se následně až se všemi potřebnými podklady obrátí na exekuční soud, který svým usnesením rozhodne. Exekutor sám pak bude řešit jen věci, ve kterých mezi účastníky panuje shoda. V ostatních případech předloží věc soudu.

Přísnější přístup k exekutorům

Novela navazující na předchozí změnu exekučního řádu, kterou parlament schválil v květnu, zpřesňuje také okolnosti postihu exekutorů, stejně jako i čekatelů na místo exekutora. Čekatelé by nově nepodléhali kárnému řízení u Nejvyššího správního soudu. Ten by se zabýval jen postupem proti exekutorům samotným. Změnou v šestičlenných kárných komisích Nejvyššího správního soudu by pak měla být také přítomnost dvou zástupců z řad exekutorů. „Exekutor bude kárně postižen senátem Nejvyššího správního soudu, jak jsme chtěli, ale na druhou stranu nechceme, aby se Nejvyšší správní soud ‚zapleveloval‘ i postihem ostatních spolupracovníků exekutora,“ řekl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Koncipienty by tedy podle novely měla postihovat přímo exekutorská komora.

Proč novelu?

Výsledkem změn, které jsou v novele navrženy, by mělo být především zkvalitnění činnosti v rámci exekučního řízení a převedení nerozhodovací administrativy na exekutory, tak aby nebyly tolik zatíženy soudy. Mimo jiné by měla novela docílit zjednodušení nařizování exekucí, a tak přispět k větší ochraně věřitelů před neplatiči.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

22.6.2009 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist